NASA Mars’ta Kurumuş Vaha Keşfetti

NASA‘lı bilim insanları Mars‘ta kurumuş vaha keşfetti. Detaylar haberimizde.

NASA‘nın Mars‘ta uzun zamandır devam eden araştırmalarını hepimiz biliyoruz. NASA Mars üzerinde daha önce yaşam olup olmadığını araştırmaya çalışıyor. Bilim insanlarının en büyük yardımcılarından birisi de hiç şüphesiz Curiosity. Curiosity Rover yakın zamanda Mars’ta kurumuş bir vaha keşfetti. Mars araştırmaları NASA için oldukça önemli bir seviyede.

NASA Mars’taki Su İzlerini Ortaya Çıkardı

NASA’ya göre bu tabaka kurumuş bir çamurdan oluşmuş. Çamur tabakasının üzerinde keşfedilen çatlaklar “Old Soaker” adı verilen bir kaya levhasında tespit edildi. Bunu aşağıdaki fotoğrafta da görebilirsiniz. Curiosity‘nin kolundaki Mars el lens görüntüleyici (MAHLI) tarafından çekilmiş bu fotoğraf 3 görüntünün birleştirilmesiyle oluşturulmuş.

Bilim insanları Curiosity‘nin çektiği görüntülerdeki çatlakları kuruma ve taşma dönemindeki sığ göletlerin kanıtı olarak görüyor. Ayrıca bu kayaların içinde mineral tuzlarıyla zenginleşmiş parçalar da bulunuyor.

NASA yayınladığı Nature Geoscience makalesinde “Taşlardaki birikintiler Mars’taki iklimler için filigran görevi görüyor” şeklinde bir açıklama yaptı. Ayrıca bilim insanları farklı iklimler arasındaki geçişlerin Mars’ta ne kadar sürdüğünü de bulmaya çalışıyor. Caltech‘in baş yazarı William Rapin, NASA gazetesine yaptığı bir açıklamada “Curiosity Gale kraterine gitti çünkü Mars’ın değişen yapısının eşsiz kaydı orada korunuyordu.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir