NASA Mars’a helikopter göndermek için çalışmalara devam ediyor. Detaylar haberimizde.

NASA Mars helikopteri ile uzay araştırmalarında yeni bir dönem başlatmayı planlıyor. Mars helikopteri ile uzaydaki robotlu keşiflere bir yenisi daha eklenecek.

NASA Mars için geliştirdiği mini bir otonom helikopter ile Mars yüzeyi araştırmalarına bir yenisini daha ekleyecek. Helikopter yüzeydeki gezici robotların ve uyduların ulaşamadığı görüntüleri toplayacak ve Mars hakkında ayrıntılı bir inceleme yürütülebilecek.

1.8 kg ağırlığındaki helikopterin pervanelerinin dönğl hızı 3000 rpm. Bu normal bir helikopterden yaklaşık 10 kat daha fazla dönüş hızı anlamına geliyor. Helikopter bu sayede Dünya’dakinden çok daha düşük olan Mars atmosfer yoğunluğunda havada kalabilecek. Ayrıca helikopterin geceleri de çalışabilir durumda olması için ayrı bir ısıtma sistemi de kullanılacak.

Pervaneleri yüksek hızda dönen bu helikoptere güneş pilleri ile güç sağlanacak. Tam şarj sonrasında test edilecek helikopterin 10 metre yüksekliğe çıkabilmesi hedefleniyor. İlk uçuşta hedeflenen havada kalma süresinin ise 30 saniye olduğu belirtiliyor. Helikopter testlerden sonra yüzlerce metre yüksekliğe çıkabilecek ve 90 saniye havada kalabilecek.

2013 yılından itibaren helikopterin geliştirilmesinde çalışan NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı bu uçuşlarla Mars keşfinin daha kapsamlı yürütüleceğini belirtiyor. Ayrıca helikopter Dünya üzerinden bir kullanıcının komutları ile de yönlendirilebilecek. Helikopter 2.020 yılında göreve başlayacak.

Helikopter projesi ile ilgili NASA’nın yayınladığı tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.