okey oyna

MIT Otonom Araç Teknolojisini Geliştiriyor

MIT‘nin otonom araç teknolojisini geliştirmek için yaptığı çalışmalar devam ediyor. MIT araçlara çarpışmalardan kaçınmalarını öğretmeye çalışıyor.

MIT Otonom Araç Teknolojisinde Yenilikler Sunmaya Devam Ediyor

Otonom araç teknolojilerine yönelik geliştirme çalışmaları hala devam ediyor. Bu alanda öncü çalışmalara imza atan MIT, araçlara yeni beceriler kazandırmaya çalışıyor.

Araçları tam otonom hale getirmek isteyen MIT, araçların çarpışmalardan kaçınması konusunda çalışıyor. Bunun için bir simülasyon platformu oluşturan bilim insanları, bu platform üzerinden geliştirme testlerine devam ediyorlar. Bilim insanları otonom araçların en kötü senaryolara bile hazır olmasını istiyorlar.

Araştırmacılar gerçek yollardan topladıkları verileri kullanarak simülasyon üzerinde geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Ancak şerit ihlali ve yoldan çıkma gibi ihlallere ait çok az sayıda verinin olması, araştırmacıları bu konuda geliştirme yapma konusunda oldukça zorluyor diyebiliriz.

Neredeyse sonsuz ihtimallerin bulunduğu bu alanda, küçük veri setlerinin kullanılması araştırmayı en zor hale getiren konular arasında. Ancak bilim insanları geliştirdikleri simülasyonu tam otonom bir araca entegre ederek, aracın daha önce hiç gezmediği yollarda güvenli bir şekilde gezebilmesini sağladı.

 1.370 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir