Metaverse Nedir?

Metaverse

Eski ismi Facebook olan Meta şirketi Metaverse isimli bir AR ve VR teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Metaverse Nedir?

Facebook 2021 yılı boyunca Metaverse projesinden sürekli bahsetti. Hatta firma amaçlarını gerçekleştirmek için yüksek miktarda parayı kaybetmeyi de göze aldığını ifade etti. Sosyal medya devi bu açıklamanın bir güvencesi olarak da kurumsal ismini Meta olarak değiştirdiğini belirtti.

Meta yeni kimliği ile Metaverse’i “Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojilerini kullanarak birbirine bağlı sanal deneyimlerin birleşeceği yeni bir evren” olarak tanımlıyor. Birçok firma bu konu ile ilgili açıklama yapmaya başladı Peki Metaverse tam olarak ne demek? Metaverse ne amaçla kullanılacak?

Metaverse Ne Demek?

Metaverse, sanal dünyanın daha sosyal bir ortam olabilmesi için imkanlar sağlıyor. Gerçek hayatta yapabileceğimiz tüm eylemlerin sanal dünyada da yapılabileceğini ifade ediyor. Eğer Metaverse gerçekleştirilebilirse yaklaşık 10 yıl sonra geliştiricilerin şu anda düşündüğünden çok daha farklı olması muhtemel.

Meta şirketinin CEO‘su Mark Zuckerberg‘in yazdığı Founder’s Letter‘da Metaverse‘i, yalnızca bakmakla kalmayacağınız deneyimleyenebilen somutlaşmış bir internet alemi olarak tanımlıyor. Daha sonra işe gitmeden ofiste olabileceğiniz, arkadaşlarınızla planladığınız bir etkinlik veya ailenizle bulunacağınız bir aile etkinliğine sizi anında ışınlayacak bir hologram olarak nitelendiriyor.

Metaverse Bize Ne Sunacak?

Oculus VR isimli sanal gerçeklik teknolojisi şirketini de satın alan Meta, bu hamlesiyle sanal gerçeklik alanındaki çalışmalarını ilerletmenin yolunu açmış oldu. Metaverse‘in Zoom‘dan bir tık fazlası olduğunu ancak kullanımı için bazı pahalı VR ekipmanlarına sahip olunması gerektirdiğini söylemek mümkün.

Meta‘nın Avrupa‘daki Teknoloji İletişim Müdürü Alexandru Voica, şu andaki görüntülü aramayı Metaverse‘in geliştirebileceği umulan bir versiyonuna örnek olarak kullandı. Bu 2 boyutlu görüşmenin akıllı telefonda konuşmaktan daha iyi olduğunu ancak yan yana olmakla kıyaslanamayacağını ifade etti. Metaverse‘in gerçek dünya bağlantılarını desteklemek olmadığını, ancak sanal deneyimleri daha gerçekçi hale getireceğini de belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.