Meta Türkiye’de Kafe Açıyor

Meta Kafe

Instagram, WhatsApp ve Facebook‘un ana şirketi olan Meta Birleşik Krallık’tan sonra Dünya’da ilk kez Türkiye‘de kafe açıyor.

Dünya’da 2. Meta Kafe Türkiye’de Açılıyor

Meta kullanıcıların sosyal medya konusunda daha da bilinçli olmaları için önemli bir adım atıyor. Firma yaşça büyük sosyal medya kullanıcılarının sosyal medya ile ilgili bilinçlendirilmesi için Meta Kafe isimli bir kafe için Datça Belediyesi ile iş birliği yaptığını açıkladı.

İzmir Datça Limanı’nda Kurulacak

Çatı firması Meta asılsız bilgi ile mücadele için Datça Belediyesi ile iş birliği yaptığını ifade eden bir açıklama yaptı. Birleşik Krallık’tan sonra ilk kez Türkiye’de gerçekleşecek olan proje 18-25 Ağustos arasında Datça Limanı’nda kurulacak.

Meta Kafe’de görevli öğretmenler yaşça büyük olan sosyal medya kullanıcılarına ücretsiz eğitim verecek. Bu eğitimin konusu ise asılsız bilgi, şüpheli bilgi karşısında yapılması gerekenler ve asılsız bilgiyi yaymanın tehlikeleri üzerine olacak. Ayrıca sosyal medya kullanıcılarına ücretsiz çay ve kahve servisi de olacak.

Meta projesi şirketin MediaWise ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi ile oluşturduğu çevrimiçi dijital medya okuryazarlığı programının bir parçası. Ayrıca Teyit ve Doğruluk Payı‘nın da katkısı var.

Projenin Asıl Amacı Sosyal Medya’nın Doğru Tekniklerle Kullanılmasını Sağlamak

Bu programda katılımcılara içerikleri bilinçli bir şekilde değerlendirme ve tüketme, algoritmalar ve doğrulama teknikleri ile ilgili de önemli bilgiler verilecek. Bu projenin asıl amacı kullanıcıların içerikleri daha doğru tekniklerle kullanmasını sağlamak.

Sosyal medya uygulamalarındaki kötü aktörleri ayırt etmeye yardımcı olacak olan bu proje asılsız bilgilerin ne gibi sonuçlar ortaya çıkacarağını da gösterecek. Günümüzdeki sosyal medya kullanımı dikkate alındığında bu eğitimlerin katılımcılara önemli faydalar sağlayacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.