Mars’tan Uzaya Su Sızıyor

Mars Su

Bilim insanları Mars’tan uzaya su sızdığını keşfettiler.

Mars’ta Su Var Mı?

Bilim insanlarının yaptığı son çalışmaya göre Mars yüzeyindeki su, değişen mevsim ve fırtınalar nedeniyle Kızıl Gezegen‘in atmosferinden sızıyor.

Mars’ta bulunan vadi ve kurumuş nehir yatakları, gezegenin geçmişte su akışına sahip olduğuna işaret ediyor. Bugün yaşam koşullarına uygun olmadığı düşünülen kızıl gezegen’de, yapılan araştırmalarda hala az da olsa su bulmak mümkün. Anna Fedorova ve Jean-Yves Chaufray tarafından yürütülen çalışma ise bu suyun nereye gittiği ve atmosferden nasıl geçtiğine açıklık getiriyor.

Sular Buharlaşıp Uzaya Sızıyor

Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı olarak görev yapan Anna Fedorova ve Laboratoire Atmospheres Observation Spatiales’da çalışan Fransız bilim insanı Jean-Yves Chaufray çarpıcı bir çalışma yaptılar. Avrupa Uzay Ajansı‘nın verilerini kullanan ekip, milyonlarca yıldır gezegenden yok olan suyun oranını ve sızıntının kaynağını açıkladılar.

Mars’ın suyunu nasıl kaybettiğine dair söylenecek çok şey olduğunu ifade eden Fedorova, ekip arkadaşı Chaufray ile Mars atmosferini gözlemleyen ExoMars’ın SPICAM cihazlarından alınan verilerini değerlendirdi. Rus bilim insanı atmosferdeki su buharını 8 Mars yılını aşkın bir süredir, henüz keşfedilmemiş bir bölgeyi 100 kilometre rakıma kadar incelediklerini belirtti. Yaklaşık 15 dünya yılına tekabül eden verilerin araştırıldığı ifade edildi.

Sıcak Mevsimlerde Su Kaybı Yükseliyor

Araştırmacılara göre Mars’ın Güneş’e en uzak olduğu zaman diliminde arada 400 milyon km’lik bir uzaklık oluyor. Bu dönemde Mars atmosferindeki su buharı, gezegenin yüzeyinden yaklaşık 60 km uzakta keşfedildi. 2 gezegenin birbirine en yakın olduğu zamanda ise arada 333 milyon km mesafe olduğu, suyun yüzeyden 90 km uzakta görüldüğü raporda yer aldı.

Mars ve Güneş birbirlerine ne kadar çok yakınlaşırlarsa, sıcaklık nedeniyle gezegendeki suyun buharlaşma oranı yükseliyor. Sıcak mevsimlerde, atmosferde daha uzak mesafelere ulaşabilen buhar, aynı zamanda kızıl gezegen’in en fazla su kaybına uğradığı zamana işaret ediyor.

Mars Yüzeyindeki Sular Yeraltına Taşınmış Olabilir

Mars atmosferinden buharlaşıp uzaya sızan suları inceleyen raporun yanı sıra araştırmacılar gezegenin 4 milyar yılda kaybettiği su miktarını da araştırdı. Şimdilik bu çalışmanın ne durumda olduğu bilinmese de dışarıya somut bir bilgi verilmedi.

Ancak Fransız araştırmacı Chaufray, bir zamanlar kızıl gezegen’de önemli miktarda su bulunduğuna inandığını ifade etti. Bunların tamamı uzaya buharlaşmadığı için, suyun yeraltına taşındığını ya da geçmişte yaşanan buharlaşma miktarının çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir