Mars’ta Tanımlanamayan Bir Kaya Bulundu

Mars Perseverance Tanımlanamayan Kaya

Perseverance Mars keşif aracı bilim insanlarının da tanımlamakta zorlandığı bir kaya buldu.

Perseverance Mars’ta İlginç Bir Kaya Buldu

Perseverance isimli Mars keşif aracı çevresindeki kayaların fotoğraflarını paylaşırken aralarında ilginç bir kaya buldu. Bilim insanları bu kayayı henüz tanımlayamadılar.

NASA’nın Mars’taki gözü ve kulağı olan Perseverance keşif aracı, geçen Şubat ayının sonlarında Kızıl Gezegen’e iniş yapmış ve Mart ayının neredeyse tamamını Dünya’dan Mars’a 7 ay süren zorlu yolculuğunda tüm sistemlerinin çalışır halde kalıp kalmadığını test etmekle geçirmişti. Perseverance keşif aracı bu kontroller esnasında bir yandan da çevresinin fotoğraflarını çekip Dünya’ya göndermeye devam etti.

Fotoğraf Perseverance’ın Twitter Hesabında Paylaşıldı

NASA’nın Perseverance uzay aracı için özel bir Twitter hesabı bulunuyor. Uzay aracının çalışmaları ile ilgili bilgiler ve görüntüler bu hesaptan paylaşılıyor. Perseverance Twitter hesabında yeni bir fotoğraf daha paylaşıldı. Fotoğraf için yapılan açıklama ise NASA’nın daha önce pek çok uzay aracı gönderdiği Mars’a neden yeni araçlar göndermeye devam ettiğini adeta açıklar nitelikteydi.

Fotoğraftaki nesne bir Mars kayası. Yaklaşık 15 santimetrelik bir uzunluğundaki kayayı ilgi çekici yapan ise kökeni hakkında bilim insanlarının hiçbir açıklama yapamaması. Üzerinde delikler olan pürüzsüz ve parlak bir yapıdaki kaya öylesine gizemli ki, bilim insanları onun Mars’ta oluşmuş olabileceği gibi, derin uzay‘dan gelen bir göktaşı da olabileceğini ifade ediyorlar.

Kayanın Üzerine Lazer Atışı Yapıldı

Kayanın üzerinde tek sıra halindeki lekeler, kayayı incelemek için Perseverance keşif aracının kayaya yaptığı lazer atışlarının izleri. Lazer atışı yapılan noktalarda, küçük miktar da olsa buharlaşma oluyor ve Perseverance bu noktadan çıkan buharı inceleyerek kayanın bileşimi hakkında bilgiler topluyor.

Bilim insanlarının kaya ile ilgili hipotezlerinden birisi, kayanın gerçek bir Mars kayası olduğu ve kum fırtınaları sebebiyle zamanla aşındığı yönünde. İkinci baskın hipotez ise kayanın başka bir gezegen ya da yıldız sistemi‘nden gelmiş bir göktaşı olabileceği yönünde. Şimdilik kesin bir açıklama yapmak zor ancak önümüzdeki dönemde Perseverance keşif aracı, kaya hakkında daha detaylı incelemeler yaparak kökeni hakkında daha net bilgiler sunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir