Mars’ın Yüzeyinde Üçlü Krater Keşfedildi

Mars Krater

Bilim insanları Mars‘ın yüzeyinde üçlü bir krater keşfetti.

Mars’ta Üçlü Krater Bulundu

Bilim insanları Mars’ın yaklaşık 4 milyar yıl önce oldukça sık bir şekilde asteroitlere maruz kalan bölgesinde üçlü bir krater olduğunu keşfettiler. Bu üçlü kraterin oluşum sebebine dair farklı teoriler var.

İnsanlığın uzaydaki en büyük merak objelerinden birisi olan kızıl gezegen Mars, 4,6 milyar yıllık uzun tarihi boyunca birçok asteroit çarpışmasına maruz kaldı. Mars’ın yüzeyi çarpışmalar nedeniyle 5 km’den daha fazla büyüklükte 43 binden fazla kratere sahip.

Krater Noachis Terra Dağlık Bölgesinde

Gökbilimciler antik Mars’ın Noachis Terra dağlık bölgesinde birbirinin üstüne geçmiş 3 havza tespit etti. Bu bölgedeki kraterlerin bazıları 140 km’ye kadar yayılırken en küçükleri ise 28 km genişliğinde.

Bu üçlü kraterin tek bir çarpışmada mı oluştuğu yoksa birden fazla çarpışmadan mı meydana geldiği şimdilik belli değil. Araştırmacılar bu krateri oluşturan objenin yüzeye çarpmadan kısa bir süre önce üç parçaya bölünmüş olabileceğini ifade ediyorlar. Ancak diğer örneklerde benzer bir durum gözlenmiyor.

Benzerleri Dünya’da da Görülebiliyor

ScienceAlert‘te yer alan habere göre ikili ve üçlü kraterler görmeye alışık olunan şeyler olmasa da hiç duyulmamış oluşumlar da değiller. Nadiren de olsa Mars’ta ve hatta Dünya‘da da görülebiliyorlar. Ancak çoğunluğu benzer şekillerde oluşmamış oluyor. Örneğin 2015’te Mars’ın ekvator bölgesinin yakınlarındaki Elysium Planitia‘da benzer bir üçlü krater oluşumu görülmüştü.

Bazı bilim insanları ikili kraterlerin sebebinin ikili asteroitler olabileceğini ifade ettiler. İkili asteroitler yakın temasta ya da birbirine yakın yörüngede iki ya da daha fazla kayalıklı gövdeden oluşuyor. Asteroitlerin %2’lik bir kısmının iki ya da daha fazla gövdeden meydana geldiği düşünülse de, bu ara sıra bazı gezegenlere çarpmayacakları anlamına gelmiyor.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan da Açıklama Geldi

Ayrıca bu konu ile ilgili bir diğer açıklama da Avrupa Uzay Ajansı‘ndan (ESA) geldi. ESA farklı zaman dilimleri içinde farklı objelerin Mars’ın yüzeyindeki bu noktaya çarpabileceğini ve tamamen şans eseri krater süper pozisyonu oluşturabileceğini ifade etti.

Ancak bu üçlü kraterin oluşumunun şans eseri üç farklı nesnenin farklı zamanlarda aynı noktaya çarpması değil de bir nesnenin yüzeye çarpmadan önce bölünmesi, bir zamanlar Mars’ın atmosferinin şu ankinden daha kalın olduğunu gösteriyor olabilir. Bu da sıcaklık ve su konusunu kapsayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir