Mars Uzay Araçlarının Hikayesi Sinemaya Taşınıyor

Mars Uzay Araçları

NASA‘nın Mars uzay araçları Spirit ve Opportunity‘nin hikayeleri Amazon Studios ile Amblin Entertainment ortaklığıyla sinemaya taşınıyor.

Mars Uzay Araçlarının Hikayesi Belgesel Oluyor

NASA’nın Perseverance aracı Mars’ta uzun zamandır araştırmalarına devam ediyor. Önümüzdeki dönemde de mümkün olduğunca daha çok kaya örneği toplayacak olan uzay aracı 2028 yılında bu örnekleri Dünya’ya gönderecek. Son zamanlarda birçok habere konu olan Mars gezgini ilerleyen dönemde de popülerliğini artıracak gibi görünüyor.

Amazon Studios ve Amblin Entertainment ortaklığı ile çekilecek olan belgesel film NASA’nın önceki Mars görevi hakkındaki detayları beyaz perdeye aktaracak. Good Night Oppy adlı belgesel film 4 Kasım’da sinemalarda gösterime girecek ve 24 Kasım’dan itibaren ise Amazon Prime‘dan izlenebilecek.

Spirit ve Opportunity’nin Hikayesi Konu Alınıyor

Arşiv görüntüleri ve bilgisayar animasyonlarıya desteklenecek olan belgesel film 2004 yılında Kızıl Gezegen‘e inen 2 NASA aracı Spirit ve Opportunity’nin hikayesini konu alıyor. Bu ikilinin hikayesinde asıl dikkat çeken ise görev süreleri.

NASA Spirit ve Opportunity için yaklaşık 90 günlük görev süresi belirlemişti. Ancak bu 2 Mars uzay aracı tüm beklentileri aşarak birisi 15 yıl diğeri 6 yıl görev yapmayı sürdürdüler. Bu efsane ikiliyi konu alan belgeselin fragmanı yayınlandı.

Yönetmenliğini Ryan White‘in yaptığı Good Night Oppy için gelen eleştirilerin çoğunluğu olumlu yönde. Belgeselin ilerleyen dönemde astrofizikçi ve mühendis olmak isteyen çocuklar için oldukça yararlı olduğu ifade ediliyor. Belgeselde ayrıca ikonik Wall-E filminden esintiler olduğu da ifade ediliyor.

Gezginler Mars’ın Bir Zamanlar Yaşama Elverişli Olduğunu Ortaya Koymuştu

Belgeselde görev boyunca Opportunity ve Spirit’in Mars yüzeyinde karşılaştığı zorluklar ve gezginlerin bu olumsuz koşulların üzerinden gelmesi anlatılıyor. Sprit ve Opportunity Mars görevleri esnasında uzak gezegenin bir zamanlar yaşama potansiyel olarak elverişli sıcak ve ıslak koşullara sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Bu 2 Mars gezgininin yaptığı keşiflerin günümüzde Perseverance görevine ön ayak oldukları söylenebilir. Bilim insanları Opportunity ve Spirit sayesinde Mars’ta yaşam izlerini aramaya devam ediyor.

Good Night Oppy Fragman

Good Night Oppy belgesel filminin resmi fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir