Mars Uzay Aracında 20 Yıldır Windows 98 Kullanılıyor

Kızıl Gezegen Mars

ESA‘nın 20 yıldır görev yapan Mars uzay aracı MARSIS‘te Windows 98 işletim sistemi kullanılmaya devam ediliyor.

Mars Uzay Aracında 20 Yıldır Windows 98 Kullanılıyor

Avrupa Uzay Ajansı‘nın yaklaşık 20 yıl önce Mars’a gönderdiği uzay aracı ile ilgili şaşırtıcı bir bilgi ortaya çıktı. ESA’nın yaptığı açıklamada Mars Express araştırma görevindeki aracın hala Windows 98 işletim sistemi tabanlı bir bilgisayar kullandığı ortaya koyuldu.

MARSIS’te Neden Hala Windows 98 Kullanılıyor?

Mars Express görevi Avrupa Uzay Ajansı’nın Kızıl Gezegen için yaptığı ilk görev olma özelliğine sahip. Bu görev kapsamında 2 Haziran 2003 tarihinde fırlatılan MARSIS uzay aracı yaklaşık 20 yıldır Mars ile ilgili önemli bilgiler sağladı. Ancak ESA uzun bir zaman sonra yazılım güncellemesi yapmak durumunda kaldıklarını belirtti.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express misyonunda görev yapan Andrea Cicchetti 20 yıllık görevin Mars’taki su belirtilerinin keşfedilmesinde ve araştırılmasında oldukça önemli olduğunu ifade etti. Görevin en önemli parçalarından birisi olan MARSIS yıllardır Windows 98 işletim sistemini kullanıyor olması ile şaşırttı.

Yaşanan Sorunların Kaynağı Windows 98 Değil

Avrupa Uzay Ajansı’nın yayınladığı son basın açıklaması MARSIS’in yazılım güncellemesi ile görevine devam ettiğini belirtti. Görevde yazılım mühendisi olarak çalışan Carlo Nenna son zamanlarda MARSIS uzay aracının performans tarafında bazı sorunlar yaşadıklarını ifade etti. Ancak ilginç bir şekilde Windows 98 işletim sistemi kaynaklı sorun yaşamadıklarının özellikle altını çizdi.

Yapılan basın açıklamasında “MARSIS uzay aracının performansını artırmak için bazı zorluklar yaşadık. Ancak bu MARSIS yazılımının 20 yıl önce Microsoft Windows 98 işletim sistemi tabanlı bir geliştirme ortamı kullanılarak tasarlandığı için değildi.” ifadeleri kullanıldı.

Yeni Yazılım Güncellemesi Başarıyla Uygulandı

Raporda yeni yazılım güncellemesinin Mars Express’e başarı ile uygulandığı ifade edildi. Ayrıca MARSIS’i daha ileriye götürebilmek ve daha kullanışlı hale getirmek istediklerini ifade ettiler.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mars Express’te görevli bilim insanı Colin Wilson yıllar sonra Windows 98’den farklı yazılımda çalışmanın garip bir durum olduğunu ifade etti. Bilim insanı Wilson; “Yaklaşık 20 yıl sonra Mars Express görevinde yepyeni bir enstrümana sahip olmak gibi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir