Mars Kolonisi İçin İnsan Kanından Beton Yapılıyor

Kızıl Gezegen Mars

Bilim insanları Mars’ta kurulacak koloni için insan kanından beton yapmaya başladıklarını açıkladılar.

İnsan Kanından Beton Yapılıyor

Manchester Üniversitesi‘nde görev yapan bilim insanları Mars ve Ay topraklarını birleştirerek beton üretmek için ilginç bir teknik kullandı. Astronotlara en çok sorulan sorulardan birisi uzaydayken tuvaletlerini nasıl yapıyorlar ve nereye gidiyor? Manchester Üniversitesi’ndeki araştırmacı bilim insanları bu soru için önemli bir cevap bulmuş olabilirler.

Yapılan yeni çalışmada bilim insanları insan kanındaki bir proteinin, idrar, ter veya gözyaşından elde edilen bir bileşik ile karıştırılmasıyla güçlü bir malzeme oluşturduğunu ortaya koydular. Bu sıradan betonlardan çok daha güçlü bir malzeme ve aslında bir tutkal görevi görüyor.

Elde Edilen Bileşik Tutkal Görevi Yapıyor

Bu malzeme Ay ve Mars topraklarını bir arada tutabilecek kadar güçlü. Bilim insanları kan ve idrardan elde edilen malzemenin, Dünya dışı ortamlardaki inşaat işleri için mükemmel şekilde uygun olduğunu ifade ettiler. Araştırmacılar insan kan plazmasındaki albümin proteinini kullandıklarını belirttiler.

ScienceAlert‘te yer alan habere göre bu deneyler olumlu sonuçlandı. Deneyde bahsedilen bileşik ile regolit simülasyonu kullanıldı. Manchester Üniversitesi’nden malzeme mühendisi Aled Roberts, “Bilim insanları Kızıl Gezegen Mars’ın yüzeyinde betona benzeyen malzemeler üretmek için uygulanabilir teknolojiler geliştirmeye çalışıyorlar. Ancak cevabın içimizde olabileceğini düşündük.” açıklamasını yaptı.

39.7 Megapaskala Kadar Basınca Dayanıklı

AstroCrete (Kozmik Beton) etiketli malzemede ilk olarak albümin kullanıldı ve bu 25 megapaskala kadar yüksek basınca dayandı. İnsan idrarındaki ürenin ilave edilmesi ile malzeme kalitesi arttı. Böylece 39.7 megapaskala kadar basınca dayandığı anlaşıldı. Dünya’daki sıradan betonlarda bu sayı 20 ile 32 megapaskal arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir