NASA‘nın Mars ile ilgili çalışmalarına yeni sonuçlar eklenmeye devam ediyor. Son gelen sonuç ise Mars’ın bir zamanlar Dünya gibi bir gezegen olduğu.

dunya-mars

NASA’nın Uzay ve gezegenler ile ilgili çalışmalarının sonuçlarına her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor.

Son elde edilen bilgilere göre ise Mars, önceki dönemlerinde tıpkı Dünya gibi bir yaşam alanına sahipti. Ancak bir Güneş Fırtınası sebebiyle şimdiki kısır haline dönüştü.

Mars Dünya Gibiydi

NASA’nın MAVEN yani Atmosfer ve Uçuş Evrimi Görevi kapsamında, Mars yüzeyinde devam ettirilen araştırmaların sonucuna bir yenisi daha eklendi. Yapılan açıklamalara göre ise; günümüzden milyarlarca yıl öncesinde Mars, tıpkı içinde bulunduğumuz Dünya’nın sahip olduğu yaşamsal özelliklere sahipti.

Ancak bir Bebek Yıldız‘ın oluşturduğu düşünülen Güneş Fırtınası sonucunda Mars, atmosferinin %99’luk kısmını kaybetti ve günümüzdeki kısır haline büründü.

MAVEN görev yöneticisi David Brain, yaptığı açıklama ile bu güneş fırtınasının Bebek Yıldızlar tarafından geldiğini düşündüklerini, zira yaşamının ilk evrelerinde olan yıldızların, çok daha yüksek ihtimal bu derecede yıkıcı güneş fırtınaları oluşturabilme ihtimalini bildiklerini açıkladı.

Mars ile ilgili çalışmaların son sürat devam etmesi, beraberinde Mars’ın geçmişi ile ilgili, dahası Dünya’nın olası geleceği ile ilgili de bilgi ve tahminler yapılmasına olanak sağlamaya devam edeceğe benziyor.