Kadın tıpkı bir çiçek gibidir ve tomurcuktan çiçeğe dönerken bir çiçek nasıl ki renklerini sunarak açılır bir anlamda makyaj yaparak boyanır ve tüm güzelliği ile karşınıza çıkarsa kadında böyledir. Kız çocukları içten gelen bir ilham ile akıları ermeye başladıkları andan itibaren makyaj yapmak isterler. İşte bilgisayar dünyası da bu konuda kız çocuklarının makyaj konusunda eğitilmesi ve öğrenmesi için makyaj oyunları yazmaya başlamışlardır. Genel olarak makyaj öncesi hazırlık, cilt bakımı, makyaj malzemelerinin seçimi, kullanımı vs gibi seçeneklerin tamamı veya birkaçı kullanılarak oynanmaktadır. Oyun esasta kız çocuklarının hangi makyaj malzemesinin nerede kullanılacağının öğretilmesi veya kullanımını bildiği malzemenin doğru kullanılmasının öğretilmesini amaç edinmektedir.

makyaj-yapma-oyunu

Bu oyun gurupları başlıkları bazen Barbie denen dünyanın en popüler bebeği üzerinden, bazen tanınmış sinema yıldızları, Show dünyasının sevilen isimleri veya pop ve rock yıldızları üzerinden onlarının makyajını yapmak üzere makyaj yapma oyunları başlıklarında özellikle kız çocuklarına sunulmaktadır.

Oyunlar yani makyaj yapma oyunu genellikle oyuna başla tuşu ile başladıktan sonra açılıp, ekrana gelen kadının yüz hatları üzerine makyaj yapmak için açılan renk skalasından rengi seçip boyamak şeklinde oynanır. Makyajı yapılacak kişinin yüzüne, yanaklarına, dudaklarına, kirpiklerine, yüz bakıma vs uygun malzeme seçilip üzerine fare ile tıklandıktan sonra seçilen bölgeye ait renk seçilir. Makyaj malzemesinin kullanacağı bölgeye fare tıklanarak yapım işlemi tamamlanır.