MacOS Big Sur Güncellemesi Yayınlandı

MacOS Big Sur

Apple macOS‘un son versiyonu Big Sur güncellemesini yayınladı.

MacOS Big Sur Güncellemesi Nasıl Yüklenir?

Apple merakla beklenen macOS Big Sur güncellemesini nihayet yayınladı. Normalde iOS 14 ile aynı dönemde yayınlanması bekleniyordu. Ancak ARM işlemcili Mac’lerin tanıtılmasını beklemek isteyen Apple etkinlikten 2 gün sonra macOS’un son sürümünü kullanıcılara sundu.

Big Sur, Apple firmasının bilgisayarları için bugüne kadar yayınladığı en büyük güncellemelerden birisi. Arayüz, simgeler ve menü çubuğunun yeniden tasarlanmasından, iOS’u akıllara getiren yeni kontrol merkezine kadar tamamen yeni bir arayüz kullanıcılara sunuldu.

Big Sur güncellemesini yüklemek için sol üst köşedeki Apple simgesine tıklamanız ve daha sonra Sistem Tercihleri > Yazılım Güncelleme seçeneğini takip etmeniz yeterli.

MacOS Big Sur 11 Özellikleri

MacOS Big Sur 11 özellikleri arasında en çok dikkat çeken bir diğer yenilik ise Mesajlar uygulamasında yapılmış. Mesajlar uygulaması daha çok kişiselleştirebilir halde mesajların gönderilmesine imkan sunuyor. Gruplarda yapılan konuşmalar çok daha kolay takip edilebiliyor. Grup mesajında başa isim yazarak, mesajı tek bir kişiye yönlendirebilmek de mümkün. Yeni fotoğraf seçici, GIF ve video paylaşım seçenekleri uygulamada bulunuyor.

MacOS Big Sur

Safari Artık Çok Daha Kullanışlı

MacOS Big Sur 11 ile Safari’de tek tıkla çevirilen sayfalar kullanıcıların karşısına çıktı. Uzun zamandır Chrome’da bulunan özelliği şimdi kullanıcılarla buluşturan macOS Big Sur 11, yapay zeka ile 7 dilde çeviri yapabiliyor. Çerez engelleme ve gizli mod ile çok daha gizli gezinme deneyimi de sunuluyor. Erişilen sitelere ait bir gizlik raporu da hazırlanıyor. Bu raporda ziyaret edilen siteye ait bilgiler bulunuyor.

Safari Chrome’dan %50 Daha Hızlı

Safari’nin tasarımında yapılan değişiklikle daha fazla kişiselleştirilebilir hale gelmiş. Safari ana sayfada, kullanıcılar özel kısayollar hazırlayabilecek ve eklentiler kurabilecek. Bu eklentilerle JavaScript motoru için de geliştirmeler yapılmış. Açıklamadı macOS üzerinde Safari’nin Chrome’dan yüzde 50 daha hızlı sayfa yükleme süresine sahip olduğu ifade edildi.

Apple Haritalar Yeniden Tasarlandı

Yeni sürümde tamamen yenilenen bir harita deneyimi kullanıcılara sunuyor. Yerel rehberlerden alınan bilgiler artık Apple Haritalar’da. İstenilen yere Mac üzerinde yol tarifi belirlenip iPhone ya da Apple Watch cihazlara göndermek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir