LM’nin Hipersonik Uçağında Son Aşamaya Gelindi

Havacılık şirketi Lockheed Martin’in yıllardır üzerinde çalıştığı hipersonik uçağın tamamlanmasına çok az kaldı. Yakında hipersonik uçağa tanık olabiliriz.

lockheed-martin-hipersonik-ucak

1995 yılında Lockheed Corporation ve Martin Marietta ortaklığında kurulan Amerikan havacılık şirketi Lockheed Martin, hipersonik uçağının yapımında son aşamaya geldi.

1 milyar dolar maliyet beraberinde oluşturulan SR-22 adındaki uçak, kendi ram-jet sistemi desteği ile mevcut hipersonik hava çözümünü kullanarak yeterli irtifaya ulaşıyor.

Yani uçak, ek yükseltici motoru ya da yardımcı uçaklara gerek kalmadan hipersonik hızda irtifasına çıkabiliyor.

Son aşamasına gelindiği ifade edilen uçağın, 2018 yılı itibariyle görücüye çıkacağı Engadget’ta  yer alan haberde belirtiliyor.

Silah konsepti çerçevesinde silah desteğine sahip olacak üst sürüm hipersonik uçak, 2020 yılında kullanıma hazır olacak. Hipersonik uçakların askeri nitelikli olarak üretileceğini söylemek gerekiyor.

SR-72 adlı üst sürüm hipersonik uçağın ise 2030 yılında hazır olabileceği, söz konusu uçağın herhangi bir konumdan dünya üzerinde herhangi bir konuma 1-2 saat içinde gidebileceği ifade ediliyor.

Hipersonik uçakların Albert Einstein’in bir sözünü akıllara getirdiği söylemek gerekiyor: “Delilik aynı şeyleri yapıp, farklı sonuçları beklemektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir