Kurşun Arkası Lüfer Avcılığı Nasıl Yapılır?

Kurşun Arkası Lüfer

İlk başta kurşun arkası terimini duyduğunuz zaman balık avı için pek bir şey ifade etmeyebilir. Ama işin içine girdiğiniz zaman aslında hiçte öyle olmadığını anlayacaksınız. Kurşun arkası balık avı disiplini İstanbul boğazına has bir balık avlama yöntemidir. Genellikle 4 metre üzeri sert ve 3 parçadan oluşan surf casting olta kamışları ile 200 – 250 gram gibi yüksek gramajlı kurşunlar kullanılarak yapılır. Kurşun arkası denmesinin sebebi ise ; olta makinesinden gelen ana misinanın ucuna bir adet kurşun arkası aparat takılır ve bu aparattan itibaren yaklaşık 1 kamış boyu ortalama 4 – 5 metre 0,30 mm kalınlığında monofilament misinadan beden yapılır. Beden misinasının ucuna ise suni yemler ( Kaşık veya rapala, maket balık ) takılarak avcılık gerçekleştirilir.

Kurşun arkası av disiplini aslında sandal veya tekne ile yapılan sırtı avcılığının kıyıdan yapılma biçimi diyebiliriz. Elimizdeki ekipmanlar ile ağır kurşunları olabildiğince uzak mesafeye atarak kurşunu ve suni yemleri dibe indirip, dibi tarayarak lüfer balığını avlayabiliriz.

Kurşun Arkası Av Disiplini İçin Omazsa Olmaz Ekipmanlar Nelerdir?

Kurşun Arkası Lüfer

Bu av disiplinini yapabilmek için mutlaka 3 parça ve minimum 4 metre uzunluğunda bir olta kamışına ihtiyaç duymaktayız. Surf casting olta kamışları teleskopik ve 3 parça olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Teleskopik yani iç içe geçebilen olta kamışları taşımak ve toparlanmak için oldukça avantaj sağlasa da, yapıları gereği çok fazla dayanıklı değillerdir. Kurşun arkası lüfer palamut avcılığına yeni başlayanlar teleskopik kamış tercih edebilir. Ama ilerleyen zamanlarda mutlak suretle 3 parça surf kamışa ihtiyaç duyulacaktır. Kurşun arkası av disiplini için giriş seviyesi olarak Okuma Salina 3 parça olta kamışı iyi bir tercih olacaktır.

İstanbul boğazının akıntılı hırçın sularında 200 – 250 gram gibi ağır kurşunları üzerinde balık ile çekebilmek için oldukça güçlü olta makinelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Kimi boğaz avcılarına göre düşük devirli surf casting olta makineleri tercih edilirken, kimi avcılara göre boğazın zorlu şartlarına karşı mücadele etmek için Okuma Azores ZXP tarzında Jig makinelerine yönelmek gerekmektedir.

Kurşun Arkası Kaşık ve Rapala

Kurşun Arkası Lüfer

Lüfer ve palamut avcılığında hedefe ulaşmak için en önemli faktörlerden biri de maket balık ( rapala ) ve kaşık seçimidir. İstanbul boğazında kurşun arkası balık avı disiplininde tercih edilecek maket balıkların boyu 5 ve 9 cm aralığında değişmektedir. Lüfer avcılığının yoğun olarak yapıldığı kasım ve ocak ayları arasında genellikle 9 cm maket balıklar ve kaşıklar iyi çalışmaktadır. Sabah gün doğumundan ve akşam gün batımından önce balığın en verimli av verdiği anlardır. Sabah suyu ve akşam suyu avcı balıklar yemlenmek için kıyılara yanaşır ve küçük yem balıklarını avlarlar. Gün aydınlandıktan ve güneş tepeye çıktıktan sonra avcı balıklar açılır ve daha derin sulara çekilirler. İşte bu durumlarda daha uzak mesafelere erişmek gerekir, bu sebeple maket balık boylarında maksimum 5 ve 7 cm olanlar tercih edilmelidir.

Kurşun arkası balık avı disiplini hakkında detaylı videolar için youtube Gazi Fishing kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir