Kimlik Kartına e-İmza Nasıl Yüklenir?

E-İmza

T.C. Kimlik Kartı‘na e-İmza yükleme işlemlerinin nasıl yapılacağının tüm detayları yazımızda.

Kimlik Kartına e-İmza Yükleme

Dijital dönüşüm projelerinin lokomotifi durumunda olan internetin yaygınlaşmasıyla insan hayatı da önemli ölçüde kolaylaştırıldı. Ülkemizde uzun zamandır dijital dönüşüm üzerine projeler yapılırken, kısa bir süre önce İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden müjdeli açıklama geldi. Kimlik kartına e-İmza yükleme işlemi 50 ilde resmi olarak başladı. Peki bu işlemler nasıl yapılıyor?

İçişleri Bakanlığı 2020 yılı Eylül ayında “Hayat Kimliğinle Kolay” projesini hayata geçirmişti. Kısa bir süre önce de söz konusu projenin ikinci aşamasına geçildi ve 50 ilde T.C. Kimlik kartına e-İmza yüklenmesinin başlatıldığı ifade edildi. İlerleyen süreçte bu işlemin tüm illere yayılması amaçlanıyor.

Kimlik Kartına e-İmza Yüklenen 50 İl

Bugün itibariyle kimlik kartına e-İmza yüklenebilen iller ise şunlar; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak.

Bu projenin amaçlarını vatandaşların dijital dünyaya daha fazla adapte olması, maliyetten ve zamandan tasarruf sağlanması olarak ifade edebiliriz. Bu sayede finans ve bankacılık, noter, tapu ve kadastro, gümrük, sağlık, sigortacılık ve hukuk gibi birçok alanda saatler süren işlemlere son verilmiş olacak.

Projenin resmi olarak hayata geçmesiyle en çok merak edilen konulardan birisi de T.C Kimlik kartına e-İmza yüklenmesinin nasıl yapılacağı oldu. Bunun için yapılması gereken adımlar aşağıda:

Kimlik Kartına e-İmza Yükleme İşlemleri

1.Adım: e-İmza başvurusu yapabilmek için BTK‘nın yayınladığı e-İmza başvuru merkezi listelerine buraya tıklayarak ulaşıp inceleyebilirsiniz. Açılan sayfadaki hizmet sağlayıcılarından birisini seçerek başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca PTT’nin e-İmza başvurusu almaya yetkili işyerlerini de şahsen ziyaret edebilirsiniz.PTT’nin ilgili sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. e-İmza’nın bireysel ve kurumsal olmak üzere 2 farklı şekilde vatandaşlara sunulduğunu da unutmayın.

2.Adım: e-İmza’nızı edindikten sonra kimlik kartına yükleme işlemi için yukarıda yazılı olan 50 ilde bulunan nüfus müdürlükleri, tapu müdürlükleri ve bankalara başvurmanız gerekecektir.

3.Adım: İşlem tamamlandı. Ehliyet olarak da kullanılabilen e-İmza entegre edilmiş kimlik kartlarınızı kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir