Kilo Verme Psikolojisi Nasıl Olmalı?

Kilo Verme

Kilo vermeye başlayan bir insan psikolojik olarak kendisini hazırladığı zaman bu durum daha kolay olabilir. Çünkü kilo vermek fiziksel olarak vücut inceliği veya tartıda herhangi bir rakam değişimi olabilirken psikolojik olarak da oldukça önemli bir faktördür. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda da kilo vermekte psikoloji önemli bir yere sahiptir.

Kilo vermeye engel olan şeyleri bireyin düşünce yapısı olarak tanımlayabiliriz. Kilo vermeye çalışan birey kendisini otomatik olarak az yemeye ve spora bağlayacağı için bu ona bir yük olarak binebilir. Direkt bunun yapılmasındansa önce porsiyon kontrolü sonrasında ise yavaş yavaş hafif antrenmanlar ile başlanmalıdır. Bu konuda https://mostbet1-turkey.com/ sitesinin de yardımı olabilir. Bu durum bireyi psikolojik olarak hazırlar ve diyetin sıkıcı yapısından kurtulmaya yardımcı olur.

Diyet yaparken yapılan en büyük hatalardan birisi de vücut tipine ve bireyin kan değerlerine uygun olarak beslenme listesi oluşturulmamasıdır. Her insanın nasıl ki parmak izi farklı ise vücut tipleri ve beslenme şekilleri de birbirinden farklıdır. Bu sebeple insanların beslenme programları birbirlerinden farklı olmalıdır.

Kilo Vermenin Faydalarını Öğrenmelisiniz

Kilo vermenin faydalarını öğrenmediğiniz taktirde kendinizi sadece zayıflamış olarak göreceksiniz hatta belki de zayıflama sürecinde yapılmayan sporlar nedeni ile kas kaybına dahi yol açabilirsiniz bu sebeple kilo vermenin faydalarını öğrenmeniz sizi hem motive eder hem de psikolojik olarak hazırlar.

Mükemmellik

Diyet sürecinde mükemmellik kişiyi oldukça zorlayan durumlardan bir tanesidir. Her şeyinizin ölçülü ve mükemmel olması sizi hem yorar hem de motivasyonunuzu düşürür. Bu sebeple diyet yaparken ölçülü ve dengeli beslenmek ile beraber sağlıklı bir şekilde kilo vermeye odaklanmak gerekir.

Düzen

Kilo vermeniz ile başlayan bu dönemde sağlıklı beslenme ve harekette hayatınıza eklenecektir. Hayatınıza yeni eklenen sağlıklı beslenme ve spor ile belirli bir günlük rutininiz oluşacaktır ve bu sayede de hayatınızda bir düzen oluşması iş, okul ve hatta ev hayatınızda size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Metabolik Problemler

Birçok kez kilo vermeyi denemiş bireyler yaptıkları diyetler sonucunda kilo veremediklerini ve hatta kilo aldıklarını gördüklerinde büyük bir psikolojik çöküşe girerler ve “Ben bir daha asla kilo veremeyeceğim” diye düşünmeye başlarlar. Aslında olay pek öyle değil. Yaşanılan sağlık sorunları, metabolizma hızı veya sizi etkileyen herhangi psikolojik nedenler de kilo verememenize sebep olabilir.

Çözüm Yolları

1- Diyet yaptığım için hiçbir şey yiyemeyeceğim algısından kurtulun. Ölçülü ve diğer öğünler ile dengeleyerek yediğinizde istediğiniz şeylerden de yiyebilirsiniz.

2- Kilo vermeyi değil sağlıklı beslenmeyi ve bu durumu hayatınıza entegre etmeyi amaçlayın.

3- Sağlıklı beslenme ile hayatınıza katacağınız spor ve dengeli uykuya da önem verin.

4- Destek almaktan çekinmeyin.

Unutmamak gerekir ki zayıflama dönemini sadece fiziksel olarak ele almak yanlıştır. Sağlıklı bir psikoloji ile zayıflayan bireyler ilerleyen zamanlarda sağlıklı ve dengeli beslenmeyi de hayatlarına kolaylıkla katabilirler. Kilo verme döneminde psikolojinin de beslenme programı kadar sağlıklı olması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir