Japonya’da Sürücüsüz Taksi Testleri Başlıyor

Uzun zamandır üzerinde çalışılan sürücüsüz otomobiller artık yola çıkmaya hazır. Japonya‘da yapılacak sürücüsüz otomobil testlerinin detayları haberimizde.

robot-taxi

Google‘ın ve birkaç markanın daha uzun zamandır üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobiller sonunda yola çıkmaya hazırlanıyor. İlk olarak Japonya’da testleri başlayacağı belirtilen sürücüsüz otomobiler, 2016 yılında test edilmeye başlanacak.

Sürücüsüz Otomobiller 2016’da Japonya’da Test Edilecek

Gidilecek adresi bulma, şehir içindeki normal otomobillere uyum sağlama ve güvenlik odağında yaklaşık 4 yıl test edilecek sürücüsüz otomobiller, testler başarılı olursa 2020 yılında tam anlamı ile kullanılacak. Hatta söylenenlere göre Tokyo‘da gerçekleşecek 2020 Olimpiyat Oyunları‘nda bu sürücüsüz otomobiller kullanılacak.

Yolcuları nasıl alacağı, adres tarifinin nasıl yapılacağı ya da eğer varsa ücretlerin nasıl ödeneceği bilinmeyen Toyota Estima kasalı sürücüsüz otomobiller, Türkiye‘ye gelmesini hatta bizzat Türkiye’de üretilmesini beklediğimiz teknolojilerden biri.

Türkiye’de Yerli Sürücüsüz Otomobil Yapılır mı?

Ancak henüz Türkiye’de yerli otomobil satışa çıkmamışken sürücüsüz otomobil için bir şey beklemek doğru olmayabilir. Ancak 2023 yılına kadar Türkiye’de de sürücüsüz otomobilleri görebilir, hatta o dönemde yerli sürücüsüz otomobil çalışmaları bile başlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir