Japonya’da İnternet Hız Rekoru Kırıldı

İnternet Hız Testi

Japon bilim insanlarının yaptığı testte internet hız rekoru kırıldı.

Japonya’da İnternet Hız Rekoru Kırıldı

Japonya’da gerçekleştirilen yeni bir araştırmada internet hız rekoru kırıldı. Japon bilim insanlarının yaptığı test saniyede tüm internetin neredeyse iki katı veri göndermenin mümkün olduğunu ortaya çıkardı.

Saniyede 1.02 Petabayt Veri Aktarıldı

Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü (NICT)’nde zsaniyede 1,02 petabit veri aktarımı yaparak veri aktarım rekorunu kırmayı başardı. Bilim insanları sadece bir ışık kaynağı ve optik çip ile bu hıza ulaştıklarını ifade etti. Günümüzde kullanılan altyapının bu hıza ayak uydurabileceği de belirtildi.

Global İnternet Trafiğinin İki Katı Veri Bir Saniyede İletildi

Konu ile ilgili hazırlanan raporda “Deneysel olarak 223 dalga boyu kanalı ile 37 çekirdeğe sahip 7.9 km uzunluğunda bir fiber üzerinden saniyede 1.02 petabayt veri iletimini yaptık” ifadeleri kullanıldı. Bu hız global internet trafiğinin neredeyse iki katının bir saniyede iletilebileceni ortaya koyuyor.

NICT’de görev yapan araştırmacılar daha fazla şerit ekleyerek bir yolun kapasitesini artırmaya benzer olarak veri iletmek için yalnızca daha fazla kablo eklemenin mümkün olduğunu belirttiler. Ancak internet kapasitesini sonsuza kadar bu şekilde yükseltmek mantıklı değil.

NICT’li bilim insanları bu nedenle frequency combs (frekans tarağı) isimli lazer kaynağını tercih ediyor. Optik çip lazeri tam ışık spektrumuna bölüyor ve yüzlerce farklı renkte üretilerek bir frekans tarağı ortaya çıkarılıyor. Bu renklerin her birisine veriler işleniyor.

Yapılan Testler Günümüz Altyapısı İle Uyumlu

Bilim insanları laboratuvar ortamındaki bu deneylerin günümüz altyapısına da uyarlanabileceğini ifade ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir