Japonya’da Dünyanın En Güçlü Lazeri Ateşlendi

Japonya‘daki Osaka Üniversitesi‘nde lazerler üzerine çalışmalar yürüten ekip, dünyanın en güçlü lazerini ateşlemeyi başardı.

lazer

Son zamanlarda lazerlere ve elektrikli silahlara olan ilgi bir hayli artmış durumda. Lazerler daha çok sağlık kökenli teknolojilerde karşımıza çıksa da, bazı ülkelerin lazer bazlı silahlar üzerinde çalıştığı da bilinen bir gerçek.

Özellikle Amerika, deniz kuvvetlerinde kullanmak için çeşitli elektrikli silahlar geliştirmiş ve bu silahların prototiplerini kısa süre önce tanıtmıştı.

Herkes lazer konusunda Amerika cephesinden yeni atılımlar beklerken, Japonya dünyanın en güçlü lazerini ateşlediğini açıkladı.

Japonya’da eğitim veren Osaka Üniversitesi’nden yapılan açıklamada dünyanın en güçlü lazerinin ateşlendiği belirtildi.

Ateşlenen lazer, saniyenin trilyonda biri gibi bir sürede 2 kattrilyon wattlık (2 petawatt ) bir güç ortaya çıkardı. Japon bilim adamlarının LFEX adını verdikleri lazeri ateşleyen cihazın boyu ise yaklaşık olarak 9.2 metre.

Maksimum Güç Minumum Enerji

İşin ilginç yanı ise LFEX, ateşlendiğinde ortaya muazzam bir güç çıkarmasına rağmen öyle yüksek bir enerji tüketiminde bulunmuyor.

LFEX’in ateşleme anında tükettiği enerji birkaç yüz joule olarak belirtiliyor. Bilim adamları bu enerjiyi sıradan bir ev aletinin birkaç dakika içerisinde tüketebileceğine dikkat çekerek, LFEX’in enerji tasarrufu açısından muazzam bir işe imza attığını belirtiyorlar.

LFEX üzerinde çalışmalarını devam ettiren Japon bilim adamlarının bu icatlarını ne yönde kullanacakları ise henüz netlik kazanmış değil. Bilim adamları bu çalışmaların birçok alanda devrim niteliğinde ürünler ortaya çıkarabileceğini belirterek ortalama bir cevap vermekle yetiniyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.