Google’ın bu minik otomobili sürücüye ihtiyaç duymuyor, bu yüzden gaz pedalı veya fren gibi geleneksel sürüş bileşenlerini de içinde bulundurmuyor. İşte aracın detayları.

Google’ın kendi ürettiği kendi kendine giden otomobili ilk bakışta ilginç ön ızgara tasarımıyla “arkadaşça” bir görünüm sergiliyor. Bugüne kadar geliştirilen ve bir nevi “sürüş asistanı” sayılabilecek teknolojilerle donanımlı otomobillerin aksine, bu yeni ilk adımdan itibaren hiçbir sürücüye gerek duymayacak şekilde tasarlanmış.

Tavanda yer alan aygıtın dışında aracın içerisinde de pek çok teknolojik donanım bulunurken, bir otomobilde ilk olarak görmeye alıştığımız vites kolu, gaz veya fren pedalı da Google‘ın otomobilinde yer almıyor. Sebebi ise belirttiğimiz gibi aracın tamamen sürücüsüz bir seyahat vizyonuyla tasarlanması.

İki kişilik bir araç olarak tasarlanan ve bir baloncuğu andıran otomobil, önümüzdeki günlerde Mountain View civarında başlayacak olan sürüş testlerinde boş olarak seyahat edecek. Diğer bir deyişle, çok yakında Google’ın komşuları dev bir uzaktan kumandalı otomobille karşı karşıya kalabilir.

google-surucusuz-otomobil-1

Ne Kadar Güvenli?

Peki, olası bir arıza durumunda yolcular ne yapacak? Merak etmeyin, otomobilden kendinizi atmanız gerekmiyor. Halihazırda saatte 25 mili aşmayacak olan hızlarla güven konusuna özen gösteren sürücüsüz otomobiller, arıza durumunda kullanılabilecek direksiyon ve fren sistemlerini her iki yolcu koltuğuna da yerleştirmiş bulunuyor.

Araçların bu yaz Mountain View civarında prototip olarak test edilmesi planlanırken, Google otomobilleri seri üretim ile satışa sunmayı planlamadığını açıkladı.

Kaynak: ShiftDelete