iPhone X ve Galaxy S9 Plus Karşılaştırması

2 amiral gemisi iPhone X ve Galaxy S9 Plus karşılaştırması sizlerle. Akıllı telefonların tüm detayları karşılaştırmamızda.

Ezeli rakipler Samsung‘un S serisinde ilk kez 2 kameraya yer verdiği Galaxy S9 Plus ve Apple‘ın amiral gemisi iPhone X’in tüm detaylarını karşılaştırdık.

Samsung’un yeni akıllı telefonlarından birisi olan Galaxy S9 Plus tasarım olarak önceki nesile oldukça benziyor. Fakat içinde büyük değişiklikler var. Samsung Galaxy S9 Plus‘ın işlemci ve kamera tarafında önemli iyileştirmeler yapıldı.

Tasarım ve Ekran Karşılaştırması

Çift kamera dışında S8 Plus modeli ile aynı tasarıma sahip olan Galaxy 9 Plus 6.2 inçlik ekrana sahip. Ekranın alt ve üstündeki çerçeveler önceki nesile göre biraz daha inceltilmiş. Yan kısımlar sonsuz ekran tasarımına dayalı olarak çerçeve içermiyor. Cihazın ön kısmı tamamen ekrandan oluşmamakla birlikte çentik yer almaması önemli bir avantaj.

iPhone X ise 5.8 inçlik neredeyse çerçevesiz bir ekrana sahip. Bu ekranın üst tarafında TrueDepth kamera sisteminin bulunduğu çentik tam ekran tasarımını bozuyor. Galaxy S9 Plus 1.440 x 2.960 piksel yoğunluğuna ve 18.5:9 en boy oranına sahip Super AMOLED bir ekranla gelirken, Apple iPhone X’de ise 19.5: 9 en boy oranına ve 1.125 x 2.436 piksel yoğunluğuna sahip Super Retina bir ekran mevcut. Galaxy S9 Plus % 83.61 ekran / kasa oranına sahipken iPhone X’de ise bu oran % 81.14.

iPhone X ekranı basınca duyarlı 3D Touch teknolojisine sahip. Bu teknolojiden yoksun olan Galaxy S9 Plus’ta daima açık modu yer alıyor.

Galaxy S9 Plus 189 gram, iPhone X ise 174 gram ağırlığında. Galaxy S9 Plus 158.1 mm x 73.8 mm x 8.5 mm ve iPhone X ise 143.6 x 70.9 x 7.7 mm boyutlarında. S9 Plus, iPhone X’dan daha geniş, daha uzun ve daha kalın.

Galaxy S9 Plus ve iPhone X suya ve toza karşı dayanıklı. S9 suda 1.5 metrelik derinliğe kadar 30 dakika ve iPhone X ise 1 metrelik derinliğe kadar 30 dakika dayanabiliyor.

Performans ve Güç Karşılaştırması

Galaxy S9 Plus’ın ABD versiyonunda 8 çekirdekli 2.8 GHz hızında çalışan Qualcomm firmasının en yeni işlemcisi Snapdragon 845 yer alıyor. ABD dışındaki modellerde ise 8 çekirdekli 2.9 GHz hızında çalışan Exynos 9810 işlemcisi mevcut.

iPhone X’de 2.4 GHz hızında çalışan 6  çekirdekli A11 Bionic işlemci bulunuyor. Galaxy S9 Plus 6 GB RAM’e ve iPhone X ise 3 GB RAM‘e sahip. İşlemci ve RAM farklılığının performansa yansımasının nasıl olacağı yapılacak testlerle net olarak ortaya çıkacak.

Kamera Karşılaştırması

Akıllı telefonların kamera özellikleri kullanıcıları en çok cezbeden yönlerinden birisi. Bunun farkında olan Samsung, Galaxy S9 Plus’ı 2 kamera ile donattı. Her ikisi de 12 MP çözünürlükte geniş açılı ve telefoto kameralar. Bu kameralar dikey olarak konumlandırıldı.

Galaxy S9 Plus kamerasının diyafram geçişi yapabilmesi en önemli özelliği. Bu kamera ile hem otomatik hem de manuel olarak 2 farklı diyafram ( f / 1.5 ve f / 2.4) geçişi yapabiliyor. Bu yeni diyafram bir akıllı telefondaki en yüksek değer. Kameranın daha iyi görüntü yakalayabilmesi için optik görüntü sabitleme (OIS) özelliği de bulunuyor. Ayrıca kameranın 2x optik zoom özelliği de mevcut.

Galaxy S9 Plus’ın kamerası ile düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf çekildiğinde aynı anda 12 görüntü yakalanıyor. Akıllı telefon daha sonra istenilen tüm ayrıntıları içeren daha net tek bir çekim oluşturmak için tüm pozları karşılaştırıyor.

Samsung’un kamera üzerinde yoğunlaştığı bir başka konu ise yavaş çekim çekim özelliği. Galaxy S9 Plus ile 960 fps’e kadar yavaş çekim yapılabiliyor.

iPhone X’da 12 MP çözünürlükte geniş açılı ve telefoto kamera bulunuyor. Kamerada 2x optik zoom ve optik görüntü sabitleme (OIS) özelliği yer alıyor.f / 1.8 diyafram genişliğine sahip olan iPhone X kameraları da dikey olarak konumlandırılmış.

iPhone X’de 240 fps yavaş çekim yapılabiliyor. Galaxy S9 Plus, f / 1.5 diyafram aralığı ile iPhone X’e göre daha iyi düşük ışık performansına sahip. Diyafram geçişi özelliği de Galaxy S9 Plus’ı kamera tarafında öne çıkarıyor diyebiliriz. Galaxy S9 Plus ve iPhone X’de portre modu‘nda fotoğraf çekilebiliyor. Ancak S9 Plus’ta portre aydınlatma özelliği yok.

iPhone X, TrueDepth kamera sistemi ile gelen Animoji özelliğini sunuyor. Bu özellik ile mesajlaşmak daha eğlenceli hale geldi. Samsung, Galaxy S9 Plus ile AR Emoji isimli benzer bir özellik sundu.

AR Emoji, Animoji’den farklı olarak Facebook gibi sosyal medya uygulamalarında kullanılabilen çıkartmalar üretiyor. Samsung bu özelliği daha kullanışlı hale getirmek için Disney ile ortak çalıştı. AR Emoji, Disney karakterlerinin de emoji olarak kullanılmasına imkan sağlıyor.

Batarya ve Depolama Alanı Karşılaştırması

Samsung S9 Plus 64 / 128 ve 256 GB depolama alanı alternatifleri sunuyor ve microSD kart desteği ile bu kapasite 400 GB’a kadar yükseltilebiliyor. iPhone X ise en fazla 256 GB depolama alanı sunuyor.

Samsung, S9 Plus’ta 3.500 mAh‘lik bir bataryaya yer verdi. iPhone X’in ise 2.717 mAh kapasiteli bir bataryası var. Teknik olarak Galaxy S9 Plus bataryası daha büyük olsa da bunun performansa ne kadar yansıyacağı yapılacak testlerle net bir şekilde ortaya çıkacak.

Güvenlik Karşılaştırması

Samsung Galaxy S8+ serisine benzer şekilde güvenliği parmak izi okuyucu, yüz tanıma ve iris tarama teknolojileri ile sağlıyor. Akıllı telefonun parmak izi okuyucusu S8’den farklı olarak kameranın altına yerleştirilmiş. Firma yüz tanıma ve iris taramanın bir kombinasyonu olan Intelligent Scan olarak isimlendirdiği güvenlik sistemini kullanıyor.

iPhone X’de güvenlik Face ID özelliği ile sağlanıyor. Face ID, TrueDepth kamera sistemi ile güvenli bir kullanım sunuyor.

Fiyat Karşılaştırması

Samsung Galaxy S9 Plus 64 GB modeli Türkiye‘de 5.199 TL ve iPhone X başlangıç satış fiyatı ise 6.099 TL.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir