iPhone Etkin Değil iTunes’a Bağlanın Sorununun Çözümü

iPhone Etkin Değil iTunes'a Bağlanın Sorununun Çözümü

iPhone etkin değil iTunes’a bağlanın sorununun çözümü ve merak edilen tüm detaylar yazımızda.

iPhone Etkin Değil iTunes’a Bağlanın Sorununun Çözümü

iPhone’unuzu problemsiz bir şekilde kullanırken beklenmedik bir zamanda “iPhone etkin değil iTunes’a bağlanın” yazan bir uyarı ile karşılaşabiliriz. Bu problemi nasıl çözebileceğinizi ve yapılması gerekenleri sizler için anlattık.

Apple’ın resmi sitesinde paylaştığı bilgiye göre iPhone etkin değil sorununun en önemli sebeplerinden birisi etkinleştirme sunucusunun o anda kullanılamıyor olmasından kaynaklı. Eğer Sistem Durumu sayfasında iOS Aygıtını Etkinleştirme yazısı turuncu ya da kırmızı yanıyorsa, Apple kaynaklı bir sorun var demektir. Yeşil yanıyorsa aşağıdaki çözüm yöntemlerini uygulamalısınız.

İlk olarak iPhone’unuzu yeniden başlatın. Hücresel veri bağlantısı kullanıyorsanız Wi-Fi ağına, zaten Wi-Fi ağına bağlıysanız hücresel veriye geçin. Etkinleştirme sunucusunun geçici olarak kullanılamadığını belirten bir uyarı ile karşılaşıyorsanız birkaç dakika beklemelisiniz. Daha sonra iPhone’u kapatıp tekrar açın. Bir ihtimal problem düzelebilir.

Eğer hala aynı uyarı devam ediyorsa aşağıdaki diğer çözüm yöntemlerini deneyin.

iCloud İle iPhone’u Sıfırlama

Bilgisayarınızdan ya da başka bir cihazdan tarayıcıyı açıp https://www.icloud.com adresine giriş yapın. Apple Kimliğiniz ile oturum açın. Daha sonra açılan sayfada “iPhone’u Bul” kısmına girin.

iPhone’unuzun konumunun gözüktüğü bir harita açılacak. Sol kısımdaki “iPhone’u Sil” butonuna tıklayın. iPhone’unuz fabrika ayarlarına döndürülecek ve içindeki tüm veriler kalıcı olarak silinecek.

Sıfırlama işlemi bittikten sonra iPhone’unuz yeniden başlayacak ve “iPhone etkin değil. iTunes’a bağlanın” hatası çözülecektir. Aynı sorun devam ediyorsa aşağıdaki diğer yöntemi denemelisiniz.

Kurtarma Modu İle iPhone’u Sıfırlama

Bu işlemi yapabilmeniz için bir bilgisayara ve Lightning kablosuna ihtiyacınız olacak. Windows kullanıyorsanız Microsoft Store’dan iTunes programını indirip yükleyin. Mac kullanıyorsanız Finder’ı açmanız yeterli.

Kablonun bir ucunu bilgisayarın USB girişine diğer ucunu da iPhone’a takın ve aşağıdaki gibi kullandığınız iPhone’un modeline göre kurtarma moduna alın:

iPhone 8 ve Sonraki Modeller; iPhone SE (2. Nesil Dahil): Sesi aç düğmesine kısaca basın. Sesi kıs düğmesine kısaca basın. Daha sonra kurtarma modu ekranını görene kadar yan düğmeyi basılı tutun.

iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPod touch (7. Nesil): Üst (ya da yan) düğme ile sesi kıs düğmesine aynı anda basılı tutun. Kurtarma modu ekranını görene kadar her iki düğmeye de basılı tutmaya devam edin.

iPhone 6s ya da Önceki Modeller, iPhone SE (1. Nesil) ve iPod touch (6. Nesil) ya da Önceki Modeller: Ana Ekran düğmesini ve üst (veya yan) düğmeye aynı anda basılı tutun. Kurtarma modu ekranını görene kadar her iki düğmeye basılı tutmaya devam edin.

Bilgisayarınız iPhone’unuzu algılayınca iTunes’ta “iPhone’un güncellenmesini veya geri yüklenmesini gerektiren bir sorun var” uyarısı göreceksiniz. Bu kısımda “Geri Yükle” butonuna tıklayarak iTunes’un en son iOS sürümünü indirmesini sağlayın.

Bilgisayarınız tüm verilerinizi silmeden yazılımı yeniden yüklemeyi deneyecek. iPhone’un yazılımı bilgisayarınız tarafından indirilirken bekleyin. İndirme işlemi 15 dakikadan daha fazla sürerse ve iPhone kurtarma modu ekranından çıkarsa indirme işlemi bitene kadar bekleyin. İşlem bittikten sonra yeniden kurtarma moduna almanız gerekiyor.

Geri yükleme işlemi bittikten sonra iPhone’unuz açılacak. Apple Kimliğiniz ile oturum açıp cihazınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sorun Devam Ediyorsa Apple Destek Ekibine Ulaşın

Denediğimiz tüm bu çözüm yöntemlerine rağmen sorun devam ediyorsa Apple Destek ile irtibata geçmekten başka çareniz kalmıyor. Büyük ihtimalle sizin müdahaleniz ile düzelemeyecek donanımsal bir sorun olabilir. Bu durumda Apple’dan destek almak için 0216 282 15 11 no’lu müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir