iPhone 8 Tanıtıldı

Apple‘ın merakla beklenen yeni akıllı telefonu iPhone 8 Apple Park‘ta düzenlenen etkinlikte tanıtıldı. Akıllı telefonun tüm detayları, çıkış tarihi ve satış fiyatı haberimizde.

iPhone 8 Özellikleri

Yeni iPhone 8‘de en büyük değişikliklerden birisi düzelen ekran kasa oranı ve yeni ekran teknolojisi olması bekleniyordu. iPhone 6 modelinden bu yana süregelen tasarım anlayışı iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile birlikte aynı şekilde devam etmişti.

Bu defa çerçevesiz akıllı telefonların döneminde Apple da kayıtsız kalamayacak gibi görünüyordu ama yine öyle olmadı. 4.7 inç olacak olan iPhone 8, iPhone 6’dan beri gelen standart iPhone ölçülerini ve görünüşünü bize sunuyor.

Tasarım tarafında çok fazla birşey değişmezken ilk kez kasa cam ile kaplandı. Bu gerçekten de tasarım olarak önemli bir yenilik olarak göze çarpıyor. Çelikle güçlendirilmiş olan bu kasa %50 daha da güçlendirilmiş.

Kasa ölçüleri ise 143.5 x 71 x 7.3 mm. IP68 sertifikasına sahip olan akıllı telefon suya ve toza karşı büyük bir koruma sağlıyor.

iPhone 8 Teknik Özellikleri

iPhone 8’de, iPhone X ve iPhone 8 Plus modellerinde de kullanılan 6 çekirdekli Apple A11 Bionic işlemcisi bulunuyor.

Ayrıca bu işlemci A10’a göre yüzde 25 daha iyi performans sağlarken, çoklu çekirdek performansında bu farkı yüzde 70’e kadar çıkartabiliyor.

Yenilenen işlemcinin 2 çekirdeği yüksek performans modunda çalışırken, diğer 4 çekirdeği ise daha az güç isteyen durumlarda çalışacak.

RAM tarafında ise iPhone 7’deki gibi iPhone 8’de de 2 GB bellek bulunuyor.

Bağlantı özelliklerinde ise Bluetooth 5, LTE-A gibi yenilikçi standartlar bizleri bekliyor. Ayrıca Apple Pay‘e özel olarak NFC sistemi de cihazda mevcut.

Cihazın ana kamera sensörü 12 MP. Uzun süre 12 MP’de kalan iPhone modelleri bu defa önemli bir MP artışı ile gelecek diye düşünülüyordu ancak böyle bir şey olmadı.

iPhone 8 kamerası ise inanılmaz bir video performansı ile geliyor. Kamera 4K çözünürlükte 60 fps kayıt yapabiliyor. Ayrıca 1.080p’de bu hız 240 fps’ye çıkıyor.

Ön kamerada ise yine 7 MP çözünürlüklü bir kamera mevcut. Arka kamerada f/1.8 diyafram değerini devam ettiren Apple, ön kamerada ise f/2.2 diyaframı tercih etmiş. Kamera tarafında iPhone 8 Plus ve iPhone X’teki geliştirmelerin altında kalan iPhone 8, iPhone 7’ye göre yeni iyileştirmelerden faydalanabilen ve video performansı artırılmış bir model olarak dikkat çekiyor.

Henüz batarya tarafında net bir rakam paylaşılmasa da pil ömrünün iPhone 7 ile benzer olması bekleniyor. Ayrıca iPhone 8’de ilk kez kablosuz şarj desteği de bulunuyor.

iPhone 8 Çıkış Tarihi

Cihaz 15 Eylül’de ön siparişe açılacak ve 22 Eylül’den itibaren satışa çıkacak.

iPhone 8 Fiyatı

Akıllı telefonun başlangıç satış fiyatı 699 dolar olarak açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.