Apple‘ın son bombası merakla beklenen iPhone 6s modelini sizler için inceledik. iPhone 6s’in tüm detayları ve satış fiyatı imcelememizde.

iphone-6s

Apple’ın yeni modeli iPhone 6s, geçirdiği güncellemelerle beraber gelmiş geçmiş en iddialı iPhone modelleri arasında zirvede dersek yanılmış olmayız.

iPhone 6’da eleştirilen pek çok özellik, iPhone 6s ile beraber geliyor ve hatta rakiplerinin de önüne geçiyor.

iPhone 6s Çıkış Tarihi

9 Eylül’de operatörler tarafından ön siparişi başlayacak olan iPhone 6s, 16 Ekim’de resmen satışa sunulacak.

iPhone 6s Fiyatı

iPhone 6s 16 GB fiyatı: 3.099 TL

iPhone 6s 64 GB fiyatı: 3.499 TL

iPhone 6s 128 GB fiyatı: 3.899 TL

iPhone 6s Özellikleri

Tasarımsal açıdan iPhone 6 ile aynı olan iPhone 6s güçlendirilmiş donanımı ve 3D Touch özelliği ile farkını ortaya koyuyor.

Güçlü Donanım

Donanıma baktığımızda 1.84 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Apple A9 işlemcisinin kullanıldığı cihazdaki grafik birimi ise PowerVR GT7600 olarak dikkat çekiyor. En önemli detay kullanılan grafik işlemci 4 değil 6 çekirdekli yapıda.

iPhone 6s, donanımıyla ön plana çıkıyor diyorduk. Bunun en önemli hamlesi ise 2 GB’lık RAM.

iPhone 6s Daha Kalın Bir Tasarıma Sahip

iPhone 6s, iPhone 6’ya göre biraz daha kalın bir yapıya sahip. Bu kalınlık muhtemelen 3D Touch teknolojisi ve Ion-X ekran korumasından kaynaklanıyor.

iPhone 6s, 138.1 x 67 x 7.1 mm boyutlarına sahip.

iPhone 6s’in Görüntü Deneyimi iPhone 6 İle Aynı

iPhone 6s, 4.7 inç büyüklüğünde 750 x 1334 çözünürlüğünde Retina HD ekran ile geliyor. iPhone 6s’in ekranı 326 ppi, 1400:1 kontrast oranı ve 500 cd/m2 maksimum parlaklık değerine sahip.

Apple, 2. nesil Touch ID parmak izi okuma teknolojisine iPhone 6s modelinde yer veriyor. Yenilenen Touch ID teknolojisi artık parmak izini daha hızlı okuyor.

iPhone 6s Kamera Özellikleri

Apple, yıllardır iPhone modellerinde kullandığı 8 Megapiksel çözünürlüğündeki iSight kamerayı iPhone 6s ile üst seviyeye çekiyor.

iPhone 6s kamerası 12 Megapiksel çözünürlüğünde ve f/2.2 diyafram açıklığında. 12 Megapiksel çözünürlüğündeki kamera 4K video kaydı yapabiliyor.

Yeni Retina True Tone Flash, iPhone 6s modelinde dikkat çeken yeniliklerden.

Apple, iPhone 6s ön kamerasında da yenilik yaptı. iPhone 6s, 5 Megapiksel çözünürlüğünde bir ön kamera ile geliyor. iPhone 6s ön kamerası, yazılımsal flaş ve Full HD video kaydı yapabiliyor.

iPhone 6s ile gelen Live Photos özelliği ile hareketli fotoğraflar çekebilirsiniz.

iPhone 6s 3D Touch Teknolojisi İle 3 Farklı Basınç Seviyesi Sunuyor

İlk olarak MacBook ve Apple Watch modellerinde karşımıza çıkan Force Touch teknolojisi, iPhone 6s ile bir sonraki aşamaya geçiyor. Apple, iPhone 6s ile 3D Touch adını verdiği yeni bir teknolojiye yer veriyor ve bu teknoloji 3 farklı dokunma şiddetine duyarlı şekilde çalışıyor. Örnek olarak 3D Touch ile bastırma şiddetine göre uygulamaların kısayollarına kolayca ulaşabiliyorsunuz.

iPhone 6s Batarya Olarak iPhone 6’dan Daha Küçük

iPhone 6s bataryası 1715 mAh değerine sahip. iPhone 6’nın en çok eleştirilen noktası olan pilde herhangi bir geliştirilmeye gidilmemesi, hatta pilin azaltılması yine tepki çeken detay olarak hafızada yer etti.

4G LTE Advanced teknolojisine sahip iPhone 6S 4.5G‘yi destekliyor.

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac ve Bluetooth 4.1 bağlantılarına sahip olan iPhone 6s, veri transferi ve şarj için Lightning girişini kullanıyor. Apple, iPhone 6s ile uzay grisi, gümüş ve altın renk seçeneklerinin yanında, Rose Gold seçeneğini de dahil ediyor.