İnsanlı Mars Yolculuğu İçin Tarih Açıklandı

Kızıl Gezegen Mars

Kaliforniya Üniversitesi‘nde görev yapan bilim insanları insanlı Mars yolculuğu için tarihi açıkladılar.

En Güvenli Tarih Hesaplandı

Araştırmacılar Mars yolculuğu için en güvenilir zamanı hesapladı ve ayrıca olası tehlikelere de dikkat çektiler. İnsanlık uzun zamandır insanlı Mars yolculuğu için büyük çaba sarf ediyor. Hatta uzay çalışmalarının büyük bir kısmı Kızıl Gezegen‘i ziyaret etme fikri üzerine kurulu diyebiliriz. Ancak oraya ulaşmak için uzun süreli uzay uçuşları esnasında tehlikeli radyasyona maruz kalmak birçok hastalığa sebep olabilir.

Bilim insanları Mars’a yolculukta beyin hasarı, gastrointestinal sorunlar ve kanser hakkında endişelerini ifade ettiler. Sonuç olarak kulağa pek de hoş gelmiyor ama bu hedeften çekilmek imkansız. Yeni bir çalışmada araştırmacılar güvenlik sorunları ile başa çıkmak için öneriler yapıyor. Ayrıca bu zorlu uzay yolculuğu için en uygun zamanı da hesapladılar.

Mars Yolculuğu En Fazla 4 Yıl Olmalı

Space Weather dergisinde bilim insanları; “Bu çalışma, uzay radyasyonunun katı sınırlamalar getirmesine ve Mars’a insanlı görev için teknolojik zorluklar ortaya koymasına rağmen, böyle bir görevin halen uygulanabilir olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandılar.

Araştırma ekibi Kızıl Gezegen’e yolculuk yapmak için en uygun zamanı simülasyonları inceleyerek belirlediler.

Makale iki ana tehlikeli parçacık radyasyonu türünü belirtiyor. Bunlar Güneş enerjili parçacıklar (SEP) ve Güneş sisteminin dışından gelen galaktik kozmik ışınlar (GCR). Bilim insanları Güneş maksimumu olarak ifade edilen bir zamana dikkat çekerek, insanların Mars’a gitmesi için en uygun zaman olduğunu söylüyorlar. Güneş maksimumu Güneş’in en yüksek aktivite düzeyinde olduğu dönem.

Araştırmacıların bu hesaplamaları Mars’a bağlı bir uzay aracını Güneş’ten gelen enerjik parçacıklardan korumanın mümkün olacağını ortaya koyuyor. Çünkü Güneş maksimumu esnasında, uzak galaksilerden gelen en tehlikeli ve enerjik parçacıklar, artan Güneş aktivitesi tarafından saptırılıyor.

Yolculuklar 2030’lu Yıllardan Sonra Başlayabilir

Bilim insanları Mars’a gidiş ve dönüş yolculuğunun 4 yıldan daha kısa sürede olmasını tavsiye ettiler. Ancak çalışmada bunun yeni koruyucu materyallerin geliştirilmesine bağlı olarak değişebileceği kabul ediliyor. Ayrıca böyle bir uçuşun ana tehlikesinin Güneş sistemimizin dışından gelen parçacıklar olacağını belirtiyorlar. Ayrıca 2030’lu yıllardan itibaren yolculukların başlamasını öngörüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.