İnsan Beynini Diğer Memelilerden Ayıran Fark

İnsan Beynini Diğer Memelilerden Ayıran Fark

MIT‘de görev yapan bilim insanlarının yaptığı araştırmada insan beynini diğer memelilerden ayıran fark keşfedildi.

İnsan Beyninin Diğer Beyinlerden Farkı

Memeli hayvanların birçoğunun beyni insan beyni ile benzer özellikler taşısa da bizim beynimiz ile aynı zeka seviyesinde değil. Nörolojik seviyede bilişsel olarak neden daha ileri seviyede olduğumuzu tespit etmek oldukça zor. Günümüze kadar yapılan araştırmalarda memelilerin beyinleri arasında önemli bir fark bulunamadı. Ancak son yapılan araştırmada bilim insanları önemli bir farkı keşfettiler.

İnsan Beyninde Daha Az Nöronal Kanal Var

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde görev yapan araştırma ekibi memelilerin beyinleri arasındaki farkları karşılaştırdılar. Çalışmada diğer memelilere göre bizim beynimizde kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi iyonların akışına izin veren daha az sayıda nöronal kanal bulunduğu tespit edildi.

İnsan beyni ile diğer memelilerin beynini ayıran bu özelliğin keşfedilmesi bilim camiasında oldukça dikkat çekti. Bu akış nöronların birbirleri ile iletişime geçmesini sağlayan elektriksel uyarıları üretiyor. Bunlardan daha azına sahip olmak insan beyninin daha da verimli çalışabileceğini ve kaynakları daha karmaşık bilişsel işlevlere yönlendirebileceğini ortaya koyuyor.

Araştırma Nature Dergisinde de Yayınlandı

MIT’de Nörolog olarak görev yapan Lou Beaulieu-Laroche “Önceki karşılaştırmalı çalışmalar insan beyninin diğer memeli beyinleri gibi olduğunu ortaya koymuştu. Bu nedenle insan nöronlarının özel olduğu hakkında güçlü kanıtlar bulmak bizi oldukça şaşırttı” ifadelerini kullandı. Yapılan çalışma ayrıca Nature isimli akademik dergi de yayınladı.

İnsan beynindeki oldukça düşük sevieydeki iyon kanalı yoğunluğu diğer tüm beyinlerle kıyaslandığında dikkat çekiyordu. Bilim insanları beyin ameliyatı esnasında epilepsi hastalarından alınan doku örneklerini kullandı. Araştırmacı ekip insan beyni dışında sıçan, fare, gerbil, yaban gelinciği, makak ve tavşan gibi 10 farklı türün beynini inceledi. Karşılaştırmada kullanılan hayvanların beyinleri insanlardan önemli ölçüde daha küçük beyne sahipti. Bu sebeple daha büyük hayvanların örneklerini de test etmek faydalı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir