Robotlara Özel Beyin Geliştirildi

İnsansı Robot

MIT‘li bilim insanları yaptıkları çalışma ile robotlara özel beyin geliştirmeyi başardılar.

Yeni Beyin Çok Daha Hızlı Hesaplama Yapabiliyor

Robotlar her ne kadar birçok işlevi yerine getirse de inanlarla birebir iletişime geçtiklerinde zorlanabiliyorlar. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde görev yapan bilim insanları, robotların daha hızlı çalışmasını sağlayan özel donanımlara sahip yeni bir beyin tasarladılar.

MIT’den Sabrina Neumann, robotlar için uyaranları algılamak ve cevapları hesaplayabilmek için tepki sürelerini sınırlayan çok fazla hesaplama gerektirdiğini ifade etti. Sabrina Neumann robotun zihni ile bedeni arasındaki bu çelişkiyle mücadele etmenin kısa bir yolunu buldu.

Yeni robotik hesaplama yöntemi, cevap sürelerini en aza indiren özel bir bilgisayar çipi oluşturmak için robotun fiziksel tasarımını ve amaçlanan uygulamaları kullanıyor.

Bir robotun çalışmasında 3 ana aşama vardır. Birinci aşamada sensörler veya kameralar kullanarak veri toplamayı içeren algıdır. İkinci aşamada analiz ve çözümleme: Robotların gördüklerine dayanarak, çevrelerindeki olayı analiz etmeli ve sonra çözüm yolunu bulmalarıdır. Üçüncü aşama ise bir eylem planı oluşturup çözüme ulaştırmaktır. Bu adımlar da oldukça uzun zaman ve hesaplama gücü gerektiriyor.

Bilim İnsanları Robomorfik Hesaplama’yı Geliştirdi

Donanım hızlandırma tekniği kullanan bilim insanları, belirli hesaplama görevlerini daha verimli gerçekleştirmek için özel bir teknik kullandılar. Birçok robot belirli bir uygulama kümesi ile tasarlanmıştır ve donanım hızlandırmasından faydalanabilir. Bu nedenle MIT’deki bilim insanları robomorfik hesaplama‘yı geliştirdi.

Sistem robotun belirli bir bilgi işlem ihtiyaçlarına en iyi şekilde uyacak özel donanım tasarımları oluşturuyor. Bu sayede ortaya çıkan mikro devre tasarımı, robotun hesaplama ihtiyaçlarının verimliliğini en üst seviyeye çıkarmak için uyarlanabiliyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.