Hyperloop Tünel Sayısı Artıyor

Hyperloop

Elon Musk‘in çılgın projelerinden olan Hyperloop‘a yeni tüneller ve yeni duraklar eklenmeye devam ediliyor.

Hyperloop Durak Sayısı Artıyor

Hyperloop projesi araçların yüksek hızlarda daha verimli yol alması için yeni ulaşım sistemi olarak ortaya çıkmıştı. Hyperloop projesiyle düşük basınçlı tüneller kullanılarak araçların 1.000 km/s hıza ulaşanileceğini ifade eden Elon Musk bu projeyi hayata geçirebilmek için The Boring Company adlı firmayı kurmuştu.

Las Vegas’ta 4.3 KM’lik Yeraltı Tüneli İnşa Edilmişti

Hyperloop projesinde The Boring Company şirketi ilk olarak Las Vegas’ta 4.3 kilometrelik bir yeraltı tüneli inşa etmişti. Tesla marka araçların bu tünelde seyahatlerine imkan sunan firma şimdi de yeni tüneller açmak için gerekli olan izinleri aldı.

Açılacak yeni tünellerle Las Vegas‘ın birçok bölgesine ulaşım imkanı sağlanacak. Stratosphere ve Fremont Caddesi gibi duraklar rotaya eklenerek tünellerin kapsamı daha da genişletilecek.

Tünel Bittiğinde 46.6 KM Uzunluğa ve 51 Durağa Sahip Olacak

Vegas Loop isimli tünel ağı bittiğinde 46.6 kilometre uzunluğa ve 51 durağa sahip olması amaçlanıyor. Şu anda bu tünellerin yalnızca küçük bir kısmı aktif durumda. Las Vegas Kongre Merkezi’ne ulaşan tünelin bu aşamasında Tesla Model X ve Tesla Model Y araçlar kullanılıyor.

Şimdilik Musk‘ın planlarına uygun olmayan tüneller yalnızca trafikten kaçmak için farklı bir güzergah olarak kullanılabilir. Bu yıl düzenlenen CES fuarında tünellerin şuanki halinden katılımcılar çok da etkilenmiş gibi görünmüyorlardı.

Las Vegas’ta Tek Bir Ulaşım Ağı Kurmak Amaçlanıyor

70 araç kapasiteli bu tüneller kapsamın daha da genişlemesi ile çok daha kullanışlı hale gelecektir. The Boring Company firması aldığı izinle Las Vegas’taki en popüler durakları birleştirerek tek bir ulaşım ağı kurmayı hedefliyor. Firma yaşanan son gelişmelerle ilgili Twitter hesabından aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Last Vegas’taki tüm ekibe teşekkür ediyoruz. Bugün muhteşem bir görüşme oldu. TBC, Şehirde güvenli, kullanışlı ve harika bir ulaşım sistemi inşa etmekten heyecan duyuyor”

Tam Ölçekli Hyperloop Testi Bu Yıl İçinde Yapılacak

Elon Musk ise birkaç ay önce yaptığı bir açıklamada The Boring Company’nin bu yıl içinde ilk tam ölçekli Hyperloop sistemini test etmeye başlayacağını ifade etmişti. Ortaya çıkan son gelişmelerden sonra oldukça yakın bir zamanda The Boring Company‘nin tünellerini farklı şekillerde de görme fırsatı yakalayabileceğiz gibi görünüyor.

Hyperloop Haritası Duraklar

Hyperloop Harita

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.