3D modelleme sektöründe Dünya lideri markalardan olan Dassault Systemes tarafından tasarlanan Solar Impulse 2 isimli güneş enerjili hava aracı Dünya turunu başarıyla tamamladı.

solar-impulse-2

Fransa‘da bulunan Dassault Systemes isimli şirket, yaklaşık 12 yıldır üzerinde çalıştığı Solar Impulse 2 isimli projede mutlu sona ulaşmayı başardı.

Geliştirilmesinde Engineered to Fly çözümünün kullanıldığı yapıda rekor uçuş gerçekleştirilmeden önce sanal olarak deneyimler ve testler yapıldığı için ilk denemede başarılı olmanın yolu açılmış oldu.

500 saatlik bir uçuşu sıfır yakıtla tamamlayan hava aracının içinde 2 pilot bulunuyordu. Üzerinde bulunan 269 m2’lik solar güneş paneli sayesinde enerjisini güneşten alarak yolculuğu tamamlayan aracın böylece çevreye de bir zararı bulunmuyor.

Solar Impulse 2 isimli hava taşıtı, 9 Mart 2015’de çıktığı 17 bacak 43.000 kilometrelik yolculuğu başlangıç noktası olan Abu Dabi‘ye 26 Temmuz 2016’da inerek tamamlamış oldu.

Bu deneyimin ve 12 yıllık tasarım projesinin başarıyla tamamlanmasının gurur verici olduğunu söyleyen Dassault Systemes Başkanı ve CEO‘su Bernard Charles, bunun havacılık alanında bir dönüm noktası olduğunu aktarıyor. Haberin videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.