GPS Nedir?

GPS

GPS nedir ve ne işe yarar sorularının cevapları ve tüm merak edilenler yazımızda.

GPS Ne İşe Yarar

Teknoloji tarihinin en büyük buluşlarından birisi olan GPS, insan hayatını oldukça kolaylaştırıyor. Peki GPS nedir ve GPS ne işe yarar?

Teknoloji çağının en büyük buluşlarından GPS, 43 yıl önce hayatımıza girdi. İlk başlarda yalnızca askeri hizmetler için tasarlandığı ifade edilen bu proje günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Peki GPS nedir? GPS konum tespiti nasıl yapılıyor? GPS kullanım alanları nelerdir? tüm bu soruların cevapları sizler için derledik.

GPS Konum Tespiti Nasıl Yapılıyor?

İnsan hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran GPS projesinin temelleri 1960‘lı yıllara dayanıyor. Proje belki de kimsenin hayal bile edemeyeceği bir dizi gizli mühendislik çalışmasının sonucu. ABD Savunma Bakanlığı, GPS teknolojisini 1973 yılının başlarında 24 uydu ile çalışacak şekilde tasarlamıştı. Ancak projenin tam olarak işler hale gelmesi 1994 yılının sonlarına doğru ortaya çıkmıştı. GPS o dönem Bradford Parkinson, Roger L. Easton ve Ivan A. Getting gibi bilim insanlarının icatları ile bugünkü haline geldi.

Global Positioning System (GPS), hava, deniz ve kara yolculuğu için konum, hız ve zaman verilerini senkronize etmek için uydular, GPS alıcıları ve algoritmalar kullanan bir navigasyon sistemidir. Akıllı telefonlar, otomobiller, akıllı saatler ve İHA‘lar gibi daha yüzlerce alanda kullanılan GPS, haritada bulunduğunuz konumu göstermektedir. Bu nedenle GPS teknolojisi ile kaybolmak artık bir sorun olmaktan çıktı diyebiliriz.

GPS uyduları, Dünya merkezli altı yörünge düzleminde, her biri 4 uyduya sahip olmak üzere 24 uydudan oluşan bir takımyıldız‘dan oluşuyor. Ancak son dönemlerde yayınlanan raporlara göre bu uydulardan sadece18 tanesi aktif olarak çalışıyor.

GPS Nasıl Çalışır?

GPS, trilaterasyon isimli bir teknikle çalışıyor. Konum, hız ve yüksekliği hesaplamak için kullanılan trilaterasyon tekniği, konum bilgilerini elde etmek için uydulardan gelen sinyalleri toplar. Bu teknik, açıları değil de mesafeleri ölçmek için kullanılıyor.

Dünyanın yörüngesinde bulunan GPS uyduları, Dünya üzerinde çalıştırılan bir GPS cihazının okuması ve yorumlaması için sinyaller gönderir. Bu uydulardan gelen sinyaller sonrası çalıştırılan GPS alıcısı, bu bilgilerle Dünya üzerindeki konumunu hesaplayabilmektedir. Çalıştırılan GPS cihazı, Dünya üzerindeki konumu hesaplamak için en az 4 GPS uydusundan gelen sinyallere ihtiyaç duymaktadır.

GPS Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

GPS teknolojisi, farklı sektördeki işletmeler ve kuruluşlar tarafından kullanılan bir araçtır. Harita mühendisleri, askeri kuruluşlar, pilotlar, tekne kaptanları, ilk müdahale ekipleri, madencilik ve tarım sektöründe çalışanlar GPS kullananlardan sadece bazıları.

Ayrıca hassas hız ölçümleri almak, konum tespiti yapmak, konumu izlemek veya adres tarifi (navigasyon) için GPS bilgilerine ihtiyaç duyulur. GPS teknolojisi neredeyse tüm hava koşullarında çalışabiliyor.

GPS teknolojisi en çok askeri amaçlar için kullanılıyor. Özellikle keşif, gözetleme, istihbarat ve insansız hava aracı görevlerinde GPS teknolojisinden önemli anlamda yararlanılmaktadır. Dağlık arazilerde hedef konum belirleme, askeri silahların belirlenen hedefi vurması için GPS teknolojisinin büyük yardımı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.