Google’ın İnsansız Hava Aracı Düştü

Google‘ın havadan internet bağlantısı sağlama projesinin en önemli aşamalarından olan gelişmiş insansız hava araçlarından biri New Mexico‘da düştü.

insansiz-hava-araci

Google ve Facebook, tüm dünyayı kapsama alanına almak için birbirleriyle yarışıyorlar. Facebook, Internet.org projesiyle 17 fakir ülkede internete erişim imkanı bulamayanlar için çok kısıtlı bir şekilde internet bağlantısı hizmeti sunuyor. Google ise geniş bant interneti yaygınlaştırma hedefinin peşinde daha farklı projeler yürütüyor.

Google’ın internet hizmeti sunan projelerinden biri atmosferi dolaşan balonlarla havadan internet bağlantısı sağlayan Project Loon. Diğeri ise belli bir bölgenin üzerinde sürekli dönüp durarak yine havadan internet bağlantısı sağlayacak olan insansız uçaklar.

Bu uçaklar Google’ın kısa süre önce satın aldığı Titan havacılık ve robot teknolojileri şirketi tarafından geliştirildi ve 50 metrelik kanat açıklığı ile dünyanın en büyük insansız hava araçları durumundalar. Ayrıca üzerlerindeki güneş panelleri sayesinde aylarca yere inmeden havada kalabilecek enerjiyi de sağlayabiliyorlar.

Ancak ne var ki Google’ın test sürecinde talihsiz bir kazanın yaşandığı ortaya çıktı. Mayıs ayı içinde New Mexico bölgesinde testlere başlayan Google’ın uçaklarından biri kalkıştan kısa süre sonra düşerek büyük hayal kırıklığı yaşattı.

Bu kaza aynı zamanda ABD’de havacılık regülasyonlarını sağlayan kurumlar tarafından da endişe ile karşılandı. Google hatanın sebebini bulmaya çalışırken testlere şimdilik ara verilmiş görünüyor. Kazadaki tek sevindirici haber 50 metre genişliğindeki dev uçağın yerleşim biriminin üzerine düşmemiş olması. Aksi halde çok sayıda kişinin ölebileceği veya yaralanabileceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.