Gezegenler Aynı Hizaya Geldi

Güneş Sistemindeki Gezegenler

Dünya‘mızın da üyesi olduğu Güneş Sistemi‘nde nadir görülen bir olay yaşandı. Gezegenler yıllar sonra tekrar aynı hizaya geldi. Daha önce 1982 yılında gerçekleşen olayın sonraki gerçekleşme zamanı ise uzun bir zaman sonra olacak.

38 Yıl Sonra Gezegenler Aynı Hizaya Geldi

Güneş’in etrafındaki yörüngesine devam eden gezegenler, aynı hizada bulunduktan sonra kendi yörüngelerine devam edecek.

Daha önceden sistemdeki 6 gezegenin aynı hizaya gelmesi 2011 yılında yaşanmıştı. Sistemindeki 8 gezegen 38 yıl sonra tekrar aynı hizaya gelmiş oldu.

Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün birbirinin arkasına geçti. Güneş sisteminin aynı hizaya gelmesi ile gökyüzüne bakıldığında bazı gezegenleri Dünya’dan görebilmek de mümkün oldu. Halihazırda bazı gezegenler gece karanlığında Dünya’dan gözlemlenebiliyor. Ancak gece karanlığında gökyüzüne bakıldığında fark edilebilen gezegenleri, Güneş’in güçlü ışığından dolayı gündüz görmek oldukça zor olabiliyor.

Olay canlı olarak Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Afrika’da gözlemlenebildi. Çünkü bu esnada adı geçen kıtalarda gece saati yaşandı. Bu bölgenin o esnada Güneş’i görmemesi olayın izlenebilmesine imkan sağladı.

141 Yıl Sonra Tekrarlanması Bekleniyor

Aynı hizaya gelme olayının 141 yıl sonra 2161 yılında tekrar gerçekleşmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.