okey oyna

Fortigate Comfort Clients

Fortigate cihazlarını kullanan arkadaşlar bilir, client pc lerde bir dosya indirmeye çalıştığınızda önce uzun bir bekleyiş, ardından kaydet penceresi gelir ve kaydet butonuna tıklar tıklamaz dosya indirilmiş olur. Bunun sebebi, Fortigate cihazları bir dosya indirmeye çalıştığıızda önce kendi hafızasına alıp kaydeder ve gerekli kontrol işlemi yapıldıktan sonra kullanıcıya gönderir. Bu işlem client pc lerde büyük boyutlu dosya indirmeye çalışıldığında gerçekten de sorun oluşturabilir, çünkü 100 mb’lik bir dosya indirmek istediğini düşünelim client pc’nin. Bu durumda kullanıcı yükleme butonuna tıkladıktan sonra uzun bir süre ekranda hiçbirşey olmadan bekleyecek ve fortigate cihazı hafızasına alıp kontrol işlemini gerçekleştirdikten sonra kullanıcıya dosyayı tek seferde gönderecek. Tabii bu uzun süre boyunca kullanıcı dosyanın yüklenmediğini düşünerek tarayıcı penceresini kapatacak yada bilgi işlem sorumlusuna durumu iletecektir.

Comfort Clients seçeneği aktif edildiğinde fortigate kullanıcıyı uzun süre bekletmeden sanki yükleme işlemi client pc’de başlamış gibi bir izlenim verecektir, yani kullanıcı yükleme penceresi gelecek ve download çubuğu ilerleyecektir.

Aslında bu tam bir aldatmacadır, kullanıcı dosyayı kendi bilgisayarına indirdiğini düşünecek fakat fortigate cihazı yine aynı şekilde önce kendi hafızasına alacak ve kontrol ettikten sonra kullanıcıya gönderecektir.

Gelelim Comfort Clients seçeneğini nasıl aktif edeceğimize.

Fortigate cihazımıza web arayüzünden bağlanalım.
Daha sonra Firewall altındaki ilgili Protection Profile düzenleme butonuna tıklayalım. Antivirüs bölümündeki Comfort Clients seçeneğini HTTP ve FTP için aktif hale getirelim.

fortigate-Comfort-Clients

İşlemi tamamladıktan sonra OK butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydedelim. Hepsi bu kadar.

 2.002 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir