Falcon 9 Yeni Görevine Hazır

Teknoloji dünyasının ünlü isimlerinden Elon Musk‘ın roketi 2. görevine hazır. Kendini daha önce kanıtlayan Falcon 9, teknoloji dünyasını yine sarsmaya hazırlanıyor.

space-x

SpaceX’in Falcon 9 isimli roketi geçtiğimiz günlerde başarıyla fırlatılıp yörüngeye 11 adet telekomünikasyon uydusunu bırakmıştı. İşin ilginç kısmı ise bu roketin tekrar dünyaya sağ salim dönmesiydi.

Tekrar tekrar kullanılmak üzere tasarlanan roket yeni görevine hazır.

space-x-falcon-9

SpaceX’in patronu Elon Musk Instagram üzerinden paylaştığı fotoğraf ile rokette herhangi bir hasar bulunmadığını, yeni görevine hazır olduğunu söyledi. Yeni görevinin ne zaman olacağı belli olmamakla birlikte üst üste kullanılabilecek roket sayesinde ticari uzay uçuşlarının maliyetini çok ciddi derecede azaltacak gibi görünüyor. 60 milyon dolara mal olan roketin yeniden uzaya yollanması için gereken yakıt sadece 200 bin dolar.

Falcon 9 görevini 2. kez yerine getirebilecek mi?  Eğer tekrar kullanılabilirliği kanıtlanırsa, bu başarı teknoloji dünyasına adını altın harflerle yazmaya yeter de artar bile. Falcon 9 roketinin geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamlanan 1. görevi ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir