Facebook’un sessiz sedasız devreye aldığı otomatik video oynatma özelliğinden memnun değil misiniz? Bu özelliği kapatmak aslında çok kolay.

Popüler sosyal medya platformu Facebook son dönemde almış olduğu kararlar ile kullanıcılarından olumsuz tepkiler almıştı. Bu olumsuz tepkilerin büyük bir çoğunluğunu mesajlaşmak için Facebook Messenger uygulamasının zorunlu tutulacak olmasıydı. Yakın zamanda faaliyete geçecek olan bu özellikten önce Facebook sessiz sedasız bir değişikliğe de imza attı.

facebook-video-1

Bu değişiklik Facebook’taki videoların otomatik olarak oynatılmasına neden oluyordu. Bazı kişiler bu özelliği sevse de büyük bir çoğunluk özellikle kotalı internete sahip olan kullanıcılar bu özellikten pek memnun kalmadı. Bu özellik hem mobildeki Facebook uygulamasında hem de web tarayıcısında aktif durumda.

Otomatik oynat’a dur deyin!

Facebook’un otomatik video oynatma özelliğini kapatmak aslında çok kolay. Bunu mobil cihazınızdan veya web tarayıcınız üzerinden yapabilirsiniz. Web’den yapmak için Facebook >Ayarlar >Videolar >Videoları Otomatik Oynat seçeneğini kapalı olarak işaretleyebilirsiniz. Facebook’un Android uygulamasında genel ayarlar bölümü altındaki Video Otomatik Oynatımı seçeneğini kapalı konuma getirebilirsiniz. iOS cihazlardan kapatmak için ise Ayarlar >Facebook >Auto-Play seçeneğini aynı şekilde kapalı konuma getirebilirsiniz.

facebook-video-2