Facebook üzerinden gelen mesajları mobil cihazlarda görüntülemek için geliştirilen Messenger, artık Facebook’tan bağımsız bir mesajlaşma uygulaması haline geliyor.

facebook-messenger

Facebook uygulaması mobil platformlar için mesaj özelliğini Messenger adını verdiği bir uygulama üzerinden aktif etmişti. Telefonlarından Facebook kullanan kullanıcılar tarafından, mesajlaşmak için indirilmesi zorunlu kılınan Messenger uygulaması, özellikle ilk dönem dayatılma olarak görülmüş ve büyük bir tepki almıştı. Şimdi ise Messenger hakkında oldukça ilginç bir haber etrafta dolaşıyor.

Maalesef Facebook, artık eskisi kadar aktif kullanıcı sayısına sahip değil. Bu yüzden Mark Zuckerberg, WhatsApp gibi yatırım amaçlı kullanılabilecek uygulamalara sahip olmak istiyor. Bunlardan en büyük potansiyele sahip olanlardan biri de şüphesiz Messenger. Ancak güncel sürüm iyi bir uygulama için yeterli özellikler barındırmıyor. Messenger’ı WhatsApp seviyesinde bir uygulama haline getirebilmek için ise çalışmalar başladı.

Uygulama ilk olarak Facebook’dan ayrılacak. Yani artık Facebook kullanıcısı olmayan kişiler de uygulamayı WhatsApp’a benzer şekilde cihazlarına yükleyebilecekler. Bu de demek oluyor ki Messenger atrık başlı başına ayrı bir platforma dönüşüyor.

İkinci olarak, uygulama için, dünya üzerinde en çok kullanılan online chat uygulamalarının yine en çok beğenilen özellikleri alınıyor. Örneğin, Line uygulamasının beğenilen özelliklerinden biri olan sticker ve tema mağazası, WeChat uygulamasının en kullanışlı özelliklerinden, sinema, otobüs, uçak rezervasyonu yaptırma seçenekleri de yeni Messenger için ilham kaynağı.

Ayrıca son güncelleme ile gelen sticker tasarımları da bu yeni Messenger ile geliştiriliyor. Kısacası Messenger çok yakında özgür bir uygulama olarak geliyor.