Engelli insanlara yardımcı olmak amacıyla geliştirilen robot doğrudan insan beyninden emir alabiliyor. Bu sıradışı robotun tüm detayları haberimizde.

telepresence-robot

Günümüz teknolojisi ile robot üretimi biraz zor olsa da telepresence robotlar geleceğimizin büyük bir parçası olacak gibi görünüyor. Hareket kabiliyeti, zeka ve hız konusunda yapılan çalışmalar önümüzdeki yıllarda etrafımızda birçok robotun dolaşacağının sinyallerini veriyor.

Hayalleri Harekete Dönüştürme Zamanı

Bizi aslında gidemeyeceğimiz yerlere götürecek yollar geliştiren ve engelli insanların yaşamlarında bir devrim gerçekleştirmeyi amaçlayan İtalyan ve İsviçre‘li mühendisler, direkt olarak insan beyninden komut alan ve aldığı komutları uygulayan robot ürettiler. Beyin dalgalarını algılayan bir cihaz ile kablosuz bağlantı üzerinden iletişim kuran telepresence robot, insan hareketinden bağımsız olarak kafaya takılan bir aparat yardımıyla hayallerinizi harekete dönüştürüyor. Kendi işlerini kendi halledemeyen engelli insanların kullanımına sunulmak adına üretilen robot, üzerinde kullanıcısına göstermesi ve önünü görmesi için bir adet laptop bulunduruyor. Bu robotu daha öncekilerden ayıran en büyük özelliği ileri emrini nasıl yorumlayacağını kendi kendine karar verebiliyor olması. Bunu yapmasının sebebi de önüne çıkan engellerden kaçınarak kullanımını kolaylaştırmak.

Proje mühendislerinden Robert Leeb “yatağa bağlı bir kişi düşünün, bu robota sahip olduğunda hayata bağlı olma isteği tekrar canlanacak ve yeni bir yaşam için mücadele edecek.” açıklamalarını yaptı. Robotun test görüntülerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.