Elon Musk İnsan Beynine Çip Yerleştirecek

Elon Musk İnsan Beynine Çip Yerleştirecek

Elon Musk‘ın beyin-makine arayüzü şirketi Neuralink önümüzdeki yıl insan beynine çip yerleştirmeye başlayacak.

İnsan Beynine Çip Yerleştirilecek

ABD‘li beyin-bilgisayar arayüzü firması Neuralink Corporation, Elon Musk ve 8 nörolog tarafından implante edilen beyin-makine arayüzleri geliştirmek için 2016 yılında Kaliforniya’da kurulmuştu. Şirketin beyin aktivitelerini kaydedip uyarı vermek için insanların beyinlerine implante edilecek bir çip geliştirdiği açıklanmıştı. Nörolojik bozukluklar ve omurilik yaralanmaları tedavisi gibi tıbbi uygulamalara sahip olması amacı ile yapıldığı ifade ediliyor.

Elon Musk Neuralink’ten Çok Umutlu

The Wall Street Journal CEO Konseyi Zirvesi’nde canlı olarak yayınlanan röportajda Elon Musk’a Neuralink firmasının 2022’de ne yapmayı amaçladığı soruldu. Elon Musk ise bu soruya şu ifadelerle cevap verdi:

“Neuralink maymunlarda oldukça iyi çalışıyor. Test sayısını daha da artırdık. Kullanım sonrasında çıkarılmasının güvenli olduğunu teyit etmekteyiz. Testlere önümüzdeki yıl kuadriplejikler, tetraplejikler gibi önemli omurilik yaralanmaları olan insanları da dahil edeceğiz. Konu ile ilgili FDA’nın onay vermesini bekliyoruz.”

Elon Musk “Neuralink cihazı yerleştirme standartlarının FDA’nın gerektirdiğinden çok daha yüksek olduğunu” belirtti. Musk daha sonra bir tweette “Önümüzdeki yıl insanlarda cihazlarımız olduğunda (maymunlarla nüanslı konuşmalar yapmak zor) ilerleme hızlanacaktır.” açıklamasını yaptı.

Elon Musk daha önce Neuralink çiplerinin insanlara ilk yerleştirmesi için daha erken tarihleri vermişti. Örneğin 2019 yılında Neuralink şirketinin 2020’nin sonuna kadar insan testlerine başlamayı umduğunu ifade etmişti. Daha sonra bu yılın Şubat ayında şirketin 2021 yılının sonlarında bu teknolojiyi insanlara yerleştirmeye başlayabileceğini ifade etmişti.

Musk’ın Daha Önce Verdiği Tarihler Ertelenmişti

Bundan dolayı Elon Musk tarih verme ve projeleri zaman çizelgesine denk getirme konusunda kötü bir şöhrete sahip diyebiliriz. Yine de aklına koyduğu projelerin birçoğunu hayata geçirdiği de bir gerçek. Neuralink resmi Youtube kanalında Nisan ayında Neuralink cihazı kullanarak video oyunu oynayan bir maymunun görüntüleri paylaşılmıştı. Yani bu alanda insanlı deneylere gerçekten de başlamaya çok yakın olabilirler.

Neuralink için Temmuz ayında toplanan 205 milyon dolarlık fonları çip geliştirme amacıyla kullanılacağını ve böylece kuadriplejiklerin (Kuadripleji veya tetrapleji kolların ve bacakların tamamen ya da kısmen felç olması durumu) dijital cihazları zihinleri ile kontrol etmesine izin vereceğini ifade etti.

Neuralink şirketi zihin-makine arayüzü teknolojisini geliştiren tek firma değil. Hatta pazar giderek kalabalıklaşmaya devam ediyor. Bu nedenle ellerini çabuk tutmaları önemli. Örnek olarak Synchron isimli yaklaşık 20 kişilik bir biyoteknoloji şirketi Temmuz’da insan testlerine başlamak için FDA onayını aldı bile.

Neuralink Cihazı Kullanarak Oyun Oynayan Maymun

Neuralink cihazı kullanarak oyun oynayan maymunun videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir