Dünyanın En Küçük 4K Kamerası: Mokacam

Red Dot tasarım ödüllerinin 2015 yılı kazananlarından olan Mokacam, dünyanın en küçük 4K kamerası olarak Indiegogo sitesinde yerini aldı.

mokacam-4k-kamera

Red Dot tasarım ödülünü kazanan Mokacam öncelikle küçük ve şık tasarımıyla dikkatleri üstüne çekiyor. Özellikle ufak boyutlarıyla tasarlanan bu kamera herkes tarafından kolayca kullanılabilecek. Üzerindeki 270 derece döner ekranla birlikte istenilen görüntü istenilen açıdan çekilebilecek.

4K ultra yüksek çözünürlükte video kaydedebilmesinin yanında, entegre yüksek kalite mikrofon, 152 derecelik görüş alanı ile geniş açılı görüntü alabilme ve 16 MP kalitesi kamera ile birlikte sunuluyor. Takılıp çıkartılabilen 270 derece dönme kapasiteli ekran ise kendi bataryasını kullanarak kameranın çekim özeliklerine destek oluyor.

Mokacam kullanım olarak da çok kolay. Küçüklüğünün yanı sıra mıknatıs özelliği sayesinde metal yüzeylere sorunsuzca tutunabiliyor. Bu da neredeyse her metal yüzeyin sizin için güzel bir tripod olması anlamına geliyor. Bununla birlikte hareket aktif modu ile birlikte Mokacam, otomatik olarak hareketleri algılıyor ve ona göre videoyu çekerek yaşanan olayların kaçırılmamasını sağlıyor.

4096 x 2160 çözünürlükte video çekimi yapabilen cihaz tek bir tuş yardımı ile kullanılabilecek kadar basit. Güç tuşu haricinde fotoğraf ve video çekme ya da aralarında geçiş yapma özelliğini tek bir tuş ile yapıyoruz.

Mokacam Kamera Özellikleri

7 katmanlı hepsi cam lenslerden oluşan kamera, 16 MP, 152 derece görüş açısı, H.264 kodlama özelliklerine sahip. 4K 15 fps ve 1080p 60 fps çekim yapabilen Mokacam, 7 adet hepsi birbirinden güçlü 16 MP Sony IMX206 sensör lenslere sahip ve böylece gerçekçi renkler, detaylar ve netliği kolayca sunabiliyor.

Bu küçük kamera, içerisinde 3 adet pil bulundurabiliyor. Kendisine ait olan 1.000 mAh batarya, ekranın içinde bulunan ikinci 1.100 mAh batarya ve sonradan eklenebilen üçüncü 1.100 mAh batarya paketi ile 8 saate kadar çalışma ömrü sunabiliyor.

45 x 45 x 35 mm boyutları ve 96 gram ağırlığı ile küçük ve hafif olan kamera darbelere ve suya karşı dayanıklı kaplama ile yüksek dayanıklılık sağlıyor. Su geçirmez kılıfı ile 60 metreye kadar su altında çekim yapılabiliyor. Maksimum 64 GB Micro SD kart desteği olan kameranın zoom aralığı ise 15-400 cm. 60 fps ile 64 GB doldurulacak şekilde çekilebilecek video süresi 6 saat. 30 fps için bu süre 12 saate kadar çıkabiliyor.

Ücretsiz olarak iOS ve Android uygulamasıyla birlikte gelen uygulama ile birlikte cihaz senkronlanabiliyor ve anlar hemen paylaşılabiliyor. WiFi ve Bluetooth desteği de bulunan Mokacam, 1 yıl garanti ile siyah, altın ve mavi olmak üzere üç renk seçeneği ile geliyor.

Indiegogo sitesi üzerinde başlatılan proje için koyulan hedef 50 bin dolar. Projenin bitimine 28 gün kala ulaşılan rakam ise 75 bin dolar. Ürün piyasaya çıktığında 149 dolardan satılacak ancak Indiegogo üzerinden yapılabilecek 99 dolarlık bağış ile kameraya kavuşmak mümkün.

Şubat ayında teslim edilmeye başlayacak olan Mokacam hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak Indiegogo sayfasına gidebilirsiniz. Kameranın tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir