okey oyna

Drone İle Kargo Teslimatı Başladı

Google Wing şirketi drone ile kargo teslimatlarına başladı. Detaylar haberimizde.

Uzun zamandır Türkiye de dahil dünyanın dört bir yanında insansız hava araçları (drone’lar) ile kargo teslimatı gündemdeydi. Hatta PTT Kargo’nun bu yıl içinde teslimatlar yapmayı planladığı da açıklanmıştı. Google bu işe de el attı ve drone ile kargo teslimatları yapmaya başladı.

Google’ın sahibi olduğu Alphabet’in Wing ismiyle kurduğu ilk drone ile teslimat yapan firması ABD’de müşterilere hizmet vermeye başladı. Wing ilk aşamada FedEx Express ve Walgreens ile çalışıyor. Bu pilot teslimat sürecinde şirketin ilk müşterilerinden birisi olan Walgreens kozmetik ve ilaç işi yapıyor. Wing bu işler için özel olarak hazırlanmış kanatlı kargo drone’ları ile teslimat yapıyor.

Drone ile ürün teslimatı şirketlere hızın yanında prestij de sağlıyor. Öyle ki Walgreens drone yolu ile doğrudan mağazadan müşterinin kapısına teslimat yapan ilk ABD perakendecisi olurken, FedEx de e-ticaret ile drone teslimatı yapan ilk lojistik sağlayıcı olacak.

ABD’de Drone İle Kargo Teslimatı Artarak Devam Ediyor

Wing ayrıca eyaletin yerel bir perakende firması olan Virginia’s Sugar Magnolia ile de iş birliği içinde. Sugar Magnolia müşterileri yeni insansız hava araçları aracılığı ile hediyelikler, çikolatalar ve kağıt ürünleri gibi küçük eşyaları bile bu yöntemle hızlıca alabilecekler.

Wing bu hizmeti verebilmek için ABD Federal Havacılık Kurulu (FAA)’dan bir hava taşıyıcı belgesi aldı. Ve Wing pilotlarının içinde herhangi bir insan pilot olmadan aynı anda birden fazla uçağı yönetmelerini sağladı.

Drone ile kargo teslimatının ABD’de hizmete girmiş olması yaygınlaşması açısından bir dönüm noktası sayılabilir. Çünkü çok büyük bir pazar var ve hem satıcı hem de lojistik firmalar açısından bu gelişme çok önemli. Bu ayın başlarında UPS de ticari drone teslimat hizmetini yürütmek için FAA onayı aldı. Bu da lojistik tarafında rekabetin artacağının ve insansız hava aracı ile teslimatların yaygınlaşacağının önemli bir göstergesi.

 298 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir