Dinozorlar İnsanlardan Önce Ay’a Ulaşmış Olabilir

Dinozor Ay

Panspermia teorisine göre dinozorlar insanlardan önce Ay‘a ulaşmış olabilir.

Dinozorlar İnsanlardan Önce Ay’a Gitmiş Olabilir mi?

Yazar Peter Brannen‘ın 2017 yılında yayınladığı bir kitabında bulunan ve kısa bir süre önce tekrar gündeme gelen bir teoriye göre, dinozorlar uydumuz Ay’a insanlardan önce ulaşmış olabilir.

Neil Armstrong 20 Temmuz 1969’da Dünyamızın doğal uydusu olan Ay’a ayak basarak Dünya dışı bir gök cismine iniş yapan ilk insan olmuştu. Peki Ay’a insanlardan önce dinozorların ulaşmış olabileceğini söylesek ne düşünürsünüz?

Popüler bilim yazarı Peter Brannen, 2017’de yayınladığı “Dünyanın Sonları: Volkanik Kıyametler, Ölümcül Okyanuslar ve Dünya’nın Geçmişini Anlamaya Yönelik İsteğimiz” isimli kitabında yer verdiği bir teoride dinozorların insanlardan önce Ay’a ulaşmış olabileceğini öne sürmüştü. Geçtiğimiz günlerde spor yazarı Barry Petchesky‘nin bu teoriyi tekrar gündeme getirmesiy ile yeni bir tartışma başlamış oldu.

Dinozorlar Göktaşı Çarpması Nedeniyle Yok Olmuşlardı

Bilindiği gibi dinozorlar Dünya’ya büyük bir göktaşının çarpmasından dolayı yok olmuşlardı. Peter Brannen’ın iddiasına göre dinozorlara ait kalıntılar, söz konusu göktaşı çarptığında kaya parçaları ile birlikte uzaya saçıldı ve bunlardan bazıları Ay’a kadar ulaştı.

Peki bu teorinin gerçek olma ihtimali var mı? Cevabı evet. Panspermia teorisi, canlıların ya da kalıntılarının göktaşları ile gezegenler arası seyahat edebileceğini iddia eder. Örneğin Dünya’ya çarpan bir göktaşı, buradaki canlı örneklerinin uzaya saçılmasına ve başka gezegenlere ulaşmasına sebep olabilir. Hatta aynı teoriye göre Dünya’daki yaşam Mars’a çarpan bir göktaşının oradaki organik maddeleri Dünya’ya taşıması sonucunda ortaya çıktı.

Dinozorların Ay’a Ulaştığına Dair Kanıt Yok

Peter Brannen’ın teorisinin şu an için yalnızca bir iddia olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlık onlarca yıldır Ay’da keşifler yapmasına rağmen dinozor kalıntılarının Ay’a ulaştığına dair bir kanıt bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.