Çin’li GalaxySpace Starlink’e Rakip Oluyor

GalaxySpace Uydu

Çin‘li GalaxySpace firması Starlink‘in uydudan internet hizmetine rakip olacak telekomünikasyon uydularını uzaya fırlattı.

GalaxySpace’in Uydudan İnternet Çalışmaları

Elon Musk’ın SpaceX firmasının uydudan internet hizmeti verdiği Starlink’e Asya’dan büyük bir rakip geliyor. Çin uzaydan geniş bant internet ağını oluşturabilmek için GalaxySpace şirketinin 6 adet küçük telekomünikasyon uydusunu uzaya fırlattı.

Çin’in başkenti Pekin’de GalaxySpace isimli özel bir uydu firmasının tasarladığı uydular, Long March 2C roketi ile Sichuan eyaletindeki Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden 500 km yüksekliğe fırlatıldı ve yörüngeye başarıyla oturtuldu.

6 Adet Uydu Uzaya Fırlatıldı

Long March 2C roketi ile uzaya fırlatılan pakette 6 adet telekomünikasyon uydusu bulunuyor. Bu yapay uydular bir transponder ve röle aracılığı ile radyo telekomünikasyon sinyallerini güçlendirecek. Dünya‘da farklı konumlarda bulunan kaynak verici ile alıcı arasında iletişim kanalı oluşturulacak.

500 km yüksekliğe fırlatılan 6 adet uydunun her birisi 190 kg ağırlığında ve farklı bantlarda saniyede 40 gigabayt hızında aktarım yapabilme kapasitesinde.

İlk olarak 2020 yılı Ocak ayında gün yüzüne çıkan uydular Mini Spider Constellation isimli pilot telekomünikasyon ağı oluşturmak ve ülkenin geniş bant internet teknolojilerini güncellemek için GalaxySpace 1 isimli uydu paketi ile çalışacak.

Çin’li mühendislere göre bu deneysel ağda kullanıcılar akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi terminaller ve yer istasyonları üzerinden uydu sistemlerine her bağlandıklarında, 30 dakikalık kesintisiz geniş bant internet erişimine sahip olacaklar.

5. Nesil Mobil Ağ Yeteneğine Sahip İlk Uydu

5. nesil mobil ağ ya da 5G yeteneğine sahip olan ilk uydu olarak kabul edilen GalaxySpace 1, yörüngede yer istasyonları ile deneyler yapmış ve AR-GE çalışmlarını başarıyla tamamlamıştı. GalaxySpace 1 ayrıca Çin’i Dünya’ya yakın en güçlü iletişim uydusu ve Çin’li firmanın oluşturduğu en büyük uzay aracı olma özelliğine de sahip.

GalaxySpace yakında küresel çapta geniş bant internet ve diğer telekomünikasyon hizmetlerini sağlamayı amaçlıyor.

GalaxySpace Uydu Fırlatma Video

GalaxySpace’in uzaya uydu fırlatma videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir