Çin’in Keşif Aracı Zhurong Mars’a İniş Yaptı

Çin Mars Keşif Aracı Zhurong

Çin‘in Mars‘a gönderdiği keşif aracı Zhurong Kızıl Gezegen’e başarıyla iniş yaptı.

Zhurong Mars’a Başarıyla İniş Yaptı

Çin, Mars keşif aracının Kızıl Gezegen‘e iniş yaptığını gece saatlerinde açıkladı. Böylece Çin, Mars’a iniş yapan 2. ülke oldu. Keşif aracı gezegende yaşam izlerini arayacak.

Araç, yörünge aracı, iniş aracı ve keşif için gezginden oluşuyor. 6 tekerlekli Zhurong robotu, Tianwen-1 uzay aracı ile Mars’ın kuzey yarım küresine iniş yaptı. Bu bölge bilim insanlarının eskiden okyanus olduğunu düşündükleri Utopia Planitia alanı.

Keşif Aracı İklimleri Araştıracak

Tianwen-1 uzay aracı 10 Şubat’ta gezegenin yörüngesine giriş yapmıştı. Daha sonra gezgini indirmek için en güvenilir yeri aramaya başladı. Birçok yüksek çözünürlüklü görüntüler çekerek gezgini indireceği yeri tam olarak belirledi. Amaç büyük kraterlerin ve kayaların olmadığı bir yer seçmekti.

Nihayetinde keşif aracı en uygun yeri tespit etti. İniş yaptıktan sonra güneş panellerini açması ve Dünya’ya bir sinyal göndermesi 17 dakika sürdü. Keşif aracı kayaların mineralojisini ve hava durumu da dahil gezegenin jeolojisini ve iklimini araştıracak. Araç Mars’da 90 Mars günü araştırmalarını devam ettirecek.

Çin’in Keşif Aracının Ağırlığı 240 Kg

Robot 2.000’li yıllardaki NASA’nın Spirit ve Opportunity uzay araçlarına çok benziyor. Yaklaşık 240 kg ağırlığında ve katlanabilir güneş panelleri ile çalışıyor. Keşif aracının uzun direği, fotoğraf çekmek ve navigasyona yardımcı olmak için kameralara sahip. Ayrıca gezginin yüzey altı su buzunu aramak için bir radarı var.

Şimdiye kadar yalnızca ABD, Mars keşiflerinde büyük başarılara imza atmıştı. Kızıl Gezegen’e araç göndermeyi deneyen diğer ülkeler, yüzeye ulaştıktan kısa bir süre sonra ya düştü ya da teması kaybetti.

Devlet Başkanı Şi Cinping Görev Ekibini Tebrik Etti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, özel bir mesajla görev ekibini kutladı. Başkan; “Mükemmellik peşinde koştunuz ve ülkemizi gezegen keşfinin ileri saflarına yerleştirdiniz” ifadelerini kullandı. Daha sonra NASA bilim başkanı Thomas Zurbuchen de Çin’e tebriklerini iletti. Zurbuchen, Çin’in Kızıl Gezegen araştırmalarına yapacağı katkıları dört gözle beklediklerini ifade etti.

Utopia Planitia’ya 1976’da NASA’nın Viking 2 uzay aracı iniş yapmıştı. Bölge Mars tarihinin erken dönemlerinde meydana gelen bir çarpma sonucu oluşan devasa bir havza. Uydu verileri eski okyanusun derinliklerinde buz depolarının bulunduğunu ortaya çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir