Bilim İnsanları Yapay Kas Üretti

Japon bilim insanları, gelecek süreçte var olması için çalışmalar sürdürülen Android robotlara yönelik sentetik kas üretti.

yapay-kas

Japon bilim insanları, gelecekte var olması için yoğun çaba sarf edilen, Android robot-insan çözümlerine yönelik önemli bir buluşun yapım aşamasını gerçekleştirdiler.

Bilim insanları, geleceğin Android robotlarında kullanılmak üzere sentetik yapay kas yaptılar.

Japon bilim insanları, geleceğin teknolojisi olarak betimlenen insan görünümlü robotlarda kullanılmak üzere önemli bir yapı taşının üretimini gerçekleştirdiler.

Tokyo Teknoloji Enstitüsü‘nde bulunan Suzumori Endo Robotik Laboratuvarı bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, yapay zekaya sahip robotlara yönelik olarak yapay kas elde edildi.

Sesli iletişim ve yön duygusu gibi bazı karar mekanizmalarını yapay zeka sayesinde robotlara aktaran bilim insanları, yaptıkları sentetik kaslarla robotların anatomik yapısında da yeni gelişmelere yol açacak gibi gözüküyorlar.

Yapım aşamasında servo ya da motorlar yerine, denek lif demetleri kullanan bilim insanları, insan anatomisine eş değer bir robot bacağı inşa ettiler.

İnsanlardaki ile aynı miktarda kas dokusuna sahip olan robot bacakları, henüz ayakta duramayarak yürüme aktivitesini gerçekleştiremiyor.

İnsanların bacaklarında saniyede gerçekleşen kas kasılmaları, robotlarda çok daha uzun bir sürede gerçekleşerek çözümlere yavaş bir denge kontrolü sağlıyor.

Bilim insanları söz konusu buluşu, geleceğin teknolojisi insansı robotların oluşturulması yönünde son derece önemli olduğunu ifade ediyorlar. Yeni buluş ile ilgili yayınlanan tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir