Bilim İnsanları Retina Hücresi Üretti

Kök hücre çalışmalarının başarılarına bir yenisi daha eklendi. Japon bilim insanları, laboratuvar ortamında retina hücresi üretmeyi başardı.

retina

Japonya‘da yer alan Riken Üniversitesi bilim insanları tarafından yeni geliştirilen bir kök hücre çalışması, laboratuvar ortamında retina hücresi üretilmesini mümkün kıldı.

Yapılan açıklamaya göre söz konusu bu gelişme, “Retinitis Pigmentosa” isimli genetik bir görme sorununa çözüm olabilecek.

Laboratuvar Ortamında Retina Hücresi Üretildi

Söz konusu bu gelişmenin detaylarına değinmek gerekirse Japon bilim insanları, retina hücresi üretim girişimleri için maymunlardan yararlanmayı tercih etmiş.

Bu tercihin altında yatan temel sebep ise, söz konusu genetik RP görme sorunu hastalığının, maymunlar üzerinde de görülebiliyor olması.

İki RP hastası olan maymunlara aktarılan kök hücreler aracılığı ile üretilen retina hücreleri, geçen 3 hafta sonrasında görme bozukluğunu azaltmaya yeterli olmuş.

Şu an için çalışmalara devam edeceklerini belirten bilim insanları, sonraki evrelerde ise insan denekler üzerinde çalışmalara geçebileceklerini belirttiler. Öyle görünüyor ki kök hücre çalışmaları, genetik sorunlar başta olmak üzere birçok derde deva olmanın yolunu açmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir