okey oyna

Bilim İnsanları Ay Tozundan Oksijen Üretecek

Dünya‘nın tek doğal uydusu olan Ay araştırmalara konu olmaya devam ediyor. Hedef Mars’a insanlı yolculuklarda üs olarak kullanılması gündemde olan Ay’da nefes aldırmak. Bilim insanları Ay tozu‘ndan oksijen üretebilmek için yoğun bir çalışmanın içindeler.

Ay Tozundan Oksijen Üretilecek

Çalışmalar Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi’nde (ESTEC) yürütülüyor. Bu kapsamda merkezin malzeme ve elektrik bileşenleri laboratuvarında prototip oksijen tesisi kuruldu.

Glasgow Üniversitesi’nden araştırmacı Beth Lomax, kendi tesislerine sahip olmalarının, oksijen üretimine odaklanmalarını sağladığını söyledi. Ay’daki regolit‘i (Ay’da bulunan taş ve tozdan oluşan bir tabaka) taklit eden araştırmacılar, tüketilebilir oksijeni elde etmeye çalışıyor. Böylece Ay tozundan oksijen üretilmesi planlanıyor.

Lomax, “Ay’da bulunan kaynaklardan oksijen elde etmek, hem nefes almak hem de roket yakıtı üretiminde gelecekteki Ay yerleşimcileri için son derece faydalı olacak.” diye konuştu.

ESTEC’te görevli bilim insanları, nihai amaçlarının Ay’da sürdürülebilir bir pilot tesis tasarlamak olduğunu söylüyorlar. Bunun için 2020’nin ortalarına işaret ediliyor.

Son dönemde Ay’a yeniden insan göndermek, diğer yandan da gelecekte Mars’a insan gönderebilmenin teknolojileri üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Mars’a uçuşlar için üs olarak kullanılması planlanan Ay’ın tozundan oksijen üretme çalışmalarının nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

 1.580 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir