Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik. Detaylar yazımızda.

PC Toplarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayar toplama birçok kişi için karışık bir durum olabiliyor. Birbirleri ile uyumsuz parçaların dışında hangi markaların tercih edilmesi gerektiği de karmaşık bir konudur. Ayrıca ortada dolaşan her fikir bir süre sonra bilgi kirliliğine de yol açacak ve kararınızı zorlaştıracaktır. Peki bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bilgisayar toplarken donanımların güçlerinden ziyade uyumlu olmaları çok daha önemli bir konu. AMD Ryzen işlemcili bir bilgisayar toplamak istiyorsanız, AM4 soketine sahip bir anakart seçmeniz gerekir. Intel’in 8. veya 9. nesil işlemcilerini almak istiyorsanız 3. nesil soket 1151 tercih etmelisiniz. Ayrıca her anakartın sıcaklığa karşı dayanıklılıkları farklıdır. Üst segment bir işlemci alacaksanız mutlaka VRM devreleri güçlü ve büyük mosfet soğutucularına sahip anakartlar tercih etmeniz gerekir.

3. nesil Ryzen işlemciler için genelde B450, B450 Max ve X570 anakartlar önerilir. B450 Max ve X570 anakartlar, 3. nesil Ryzen işlemciler için BIOS güncellemesi gerektirmez. X570 serisi anakartlar oldukça pahalı olduğu için mümkün olduğunca yüksek bütçeli ve geleceğe dönük sistemlerde önerilir. 8. ve 9. nesil Intel işlemciler için B360, B365, Z370 ve Z390 çipsetli anakartları tercih edebilirsiniz. B360 ve Z370 anakartlar ile 9. nesil işlemci kullanmak istiyorsanız öncesinde BIOS güncellemeniz gerekmektedir.

Ekran kartınız işlemci ile uyumlu olmalı. Eğer ekran kartınız, işlemcinizin besleyemeyeceği kadar güçlü olursa kart performansı düşer ve darboğaz meydana gelir. Mümkün olduğunca işlemcinize eşit güçte ekran kartı almanız çok önemli. Özellikle sıfırdan toplama bilgisayar istiyorsanız en azından Ryzen 5 veya Intel i5 serilerini öneririz. 6 çekirdek 12 izlek Ryzen 5 1600 işlemcisinin fiyatı 600 TL, 2600’ün ise 800 TL altına inmiş durumda. Bütçesi az olanların değerlendirmesi gereken işlemciler diyebiliriz.

Günümüzde pc toplarken olmazsa olmaz denilenlerden birisi de SSD disklerdir. Mekanik disklere göre çok daha yüksek okuma / yazma hızları sunabilen bu diskler, bilgisayarınızın hızını büyük ölçüde artırmaktadır. Özellikle Windows’un M.2 portunu kullanan NVMe disklere kurulması, sisteminizi tabiri caizse uçuşa geçirecektir. SSD disklerin fiyatları da oldukça makul seviyelere inmiş durumda. Mekanik diskleri arşiv yapmak isteyen kullanıcılara öneririz.

Güç kaynağınız bütün sistemi rahatlıkla besleyebilmeli, güçte dalgalanma oluşmamalı ve en önemlisi sertifikalı olmalıdır. Sertifikaya sahip güç kaynakları enerji tasarrufu sağlarken, gelen elektriğin daha verimli kullanılmasını sağlar. 80 Plus sertifikası minimum kabul edilen seviye olmalıdır. Ancak her sertifikalı ürün de kaliteli olacak diye bir kural yok. Ürünü alırken mutlaka marka ve model araştırmasını yapmanızı ve 12V kanalından kaç W verildiğini incelemenizi öneririz. Yüksek bütçeli bir sistem topluyorsanız Gold veya Platinum sertifikalı ürünlere yönelmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Bellekleriniz mutlaka anakart ve işlemci ile uyumlu olmalı yoksa mavi ekran gibi birçok hatayla karşılaşabilirsiniz. Corsair, G.Skill, HyperX ve ADATA markalarının güncel modelleri hemen hemen çoğu güncel anakart ile uyumludur. RGB merakınız varsa belleklerin MSI Mystic Light veya Asus Aura Sync gibi anakart yazılımları ile uyumlu olmasını isteyebilirsiniz. Eğer Ryzen sistem toplamak istiyorsanız yüksek performans için en az 3.000 MHz frekans hızına sahip bellekler öneriyoruz.

Kasa seçerken mutlaka havalandırma konusuna önem vermelisiniz. İyi bir dış görünüşe sahip fakat kötü havalandırma sistemine sahip bir kasa, sisteminizin ısınmasına sebep olacaktır. Tavsiyemiz ön tarafta soğuk havanın içeri girmesini sağlayan 3 fan ve sıcak havanın arkadan atılmasını sağlayan 1 veya 2 egzoz fan kullanımıdır. Sıvı soğutma kullanmak istiyorsanız tavana monte etmeniz daha yararlı olacaktır. Her kasa tavanda radyatör desteğine sahip değildir. Kasayı alırken tavan kısmının kaç mm radyatör desteklediğine dikkat etmeniz gerekir. Tavanda en az 240 mm fan desteğine sahip kasaları öneriyoruz.

Son olarak monitörünüz sisteminizle uyumlu olmalı. Eğer RTX 2070, 2070 Super ve 2080 gibi güçlü kartlar almak istiyorsanız, 1080p çözünürlükten ziyade 1440p çözünürlüğe sahip monitör tercih etmeniz gerekir. Bu sayede kartlardan tam anlamıyla faydalanmış olursunuz. Eğer çok güçlü bir ekran kartını düşük çözünürlükte kullanmaya kalkarsanız, ekran kartı kullanımı düşecek ve beklediğiniz performansı alamayacaksınız. Düşük kart kullanımı, ekran kartına zarar vermeyecektir ancak 1440p çözünürlükte akıcı bir şekilde oyun oynamak, deneyiminizi farklı bir boyuta taşıyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir