Beynine Çip Takılan İlk İnsan Düşünceyle Oyun Oynadı

Neuralink

Neuralink firmasının Telepati çipi taktığı ilk insan olan Noland Arbaugh düşünceyle oyun oynadı.

Beynine Çip Takılan İlk İnsan Düşünceyle Oyun Oynadı

Elon Musk’ın firması Neuralink bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir proje üzerinde uzun zamandır çalışıyor. Firma beyin-bilgisayar arayüzü teknolojisi olarak bilinen Telepati isimli çalışma hakkında ilk görüntüleri paylaştı.

Neuralink Çipi Takılan Kişi Telepati İle Bilgisayarda Satranç Oynadı

Elon Musk, Neuralink firmasının Eylül ayında ilk insanlı klinik deneyleri için düğmeye bastığını açıklamıştı. O günden itibaren planlandığı gibi giden proje ile ilgili ilk içerik paylaşıldı. Neuralink’in paylaştığı video içerikte Telepati çipi takılan kişi bilgisayarı düşünce gücüyle kontrol etti.

Yayınlanan videoda Telepati çipi takılan ilk insan olan Noland Arbaugh düşünce gücüyle bilgisayar üzerinden satranç oynuyor. 2016’da yaptığı dalış sonrası boynundan aşağısı felçli kalan Arbaugh içerikte düşünce gücüyle müzik çalan sekmeyi kapatıp satranç oynadı.

Firma Deney İçin İlk İzni 2023 Yılında Alabilmişti

Her ne kadar büyük bir adım olarak görülse de proje tartışmaların odağında. Neuralink şirketinin bazı yasal izinleri almakta zorluk yaşadığı daha önceden biliniyor. Özellikle de insanlar üzerinde yapılan bilimsel deney birçok kez reddedilmişti. Hatta bazı deneyleri yasal izni olmadan yaptığı iddia edilen firma ilk olarak 2023 yılının Mayıs ayında insanlar üzerinde çalışma izni alabilmişti.

Neuralink’in Asıl Hedefi İnsanların Beynini Doğrudan Bilgisayara Bağlamak

Neuralink şirketi asıl amaçlarının insan beynini bilgisayara doğrudan bağlayarak beyin ve yapay zeka arasında etkileşim sağlamak olduğunu ifade etti. Bunu da ilk olarak geliştirdiği implant ile nörolojik hastalıkları tedavi ederek başarmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir